Acı biberin bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Mesela;

İçerdiği capsaicin isimli madde ağızda acı bir tat bırakır fakat beynin endorfin salgılamasını sağlar. Endorfin sinirleri rahatlatan, keyif veren ve kısmen ağrıları azaltmaya yaran bir hormondur. İnsanların acı çekmelerine rağmen acı biberden vazgeçememelerinin sebebi budur. Bununla birlikte acı biberin salgılattığı endorfin basur ağrılarını geçirmeye yetmemektedir.

Acı biber C vitamini açısından da zengindir. Vücudun dayanıklılığını artırarak grip gibi hastalıklara karşı korur.

Acı biber içerdiği beta karoten ve antioksidan nedeniyle kan dolaşımını hızlandırır, kanser riskini azaltır.

Sindirim sistemini hızlandırdığı ve yağ yakma sürecini hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcıdır. Fazla kilolar basuru tetiklediği için basur hastalarının klolarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Acı biberin basur hastalığı açısından en önemli faydası kabızlığı önlemesidir. Kabızlık basuru azdıran bir sorundur. Acı biber sindirim sistemini hızlandırarak kabızlığı önler.

Acı biber basura iyi gelir mi ?

Acı biber yemenin basur hastalığına bazı faydaları vardır. Örneğin sindirim sistemini hızlandırması, kan dolaşımını hızlandırması basur hastalığı açısından faydalı hususlardır.

Ancak acı biber makatta yanmaya sebep olduğu için basur ağrılarını fazlaca artırmaktadır.

Acı biberin basur hastalığını fayda ve zararını puanlamak gerekirse 10 üzerinden üç birim faydası var ise 10 üzerinden 8 birim zararı vardır.

Basur acısını fazlaca artırdığı için kısmı faydalarının önemi kalmamaktadır. Dolayısıyla basur hastalarına acı biber yemelerini önermemekteyiz.

Acı yemek basur yapar mı ?

Acı yemek basur yapmaz. Acı yemek basur ağrılarını artırdığı için basur hastalarına yasaktır.

Acı biber yemek makatta kanama yapar mı ?

Acı biber makatta kanamaya yol açacak derecede etkili değildir. Basur hastalarına verdiği acı nedeniyle hastalar bazen basur kanamalarına yedikleri acı biberlerin yol açtığını düşünebilmektedirler.

Basur hastaları acı biber yiyebilirler mi ?

Diyelim ki hasta acı biber seviyor ve aynı zamanda basur hastası. Ara sıra kaçamak yapıp acı biber yese olur mu ?

Acı biber basur hastalığına neden olmaz veya basur memesinin daha da büyümesine neden olmaz. Fakat acı biber yemek bir basur hastası için ekstradan “acılı” bir durumdur. Eğer hasta buna rağmen acı yemek istiyorsa, ara sıra yiyebilir, hastalığını daha da kötüleştirmeyecektir.

Aynı şey acı baharat için de geçerlidir.