Basura ne iyi gelir, Feridun Kunak basur hastalığının ameliyatsız tedavisi için neler yapılması gerektiğini anlattı.
Feridun Kunak basura ne iyi gelir sorusuna sıcak suya oturma tedavisini anlatarak cevap verdi. Fazlasıyla şiştiği için makata girmeyen basur memesinin yumuşatılması için leğene sıcak suyun doldurulup makat kaslarının gevşeyeceği müddet (yaklaşık çeyrek saat) oturmak gerekiyor.
Ağrıyı kesen basur kremleri (bkz. basura iyi gelen krem) oturma banyosu yaptıktan sonra basur memesine sürüp, hiç acele etmeden gayet sabırlı şekilde ovarak memenin yeniden içeri itilmesi gerekmektedir.
Feridun Kunak basur ameliyatı yerine (bkz. basur ameliyatı sonrası) bu yöntemin uygulanmasını tavsiye etmektedir. Çünkü basur ameliyatı basur memesinin kesilip atılması şeklindedir. Basur memesi aslında varisli bir damar olup bunun ameliyat esnasında kapatılması gerekir.
Her ne kadar ameliyatta dikiş atılsa da, damar kapatılsa da ameliyattan sonra kanama ve ağrı şikayetleri devam edebilmektedir.

Feridun Kunak basur kremi nasıl yapılır

Basur memesi için eczanelerde hazır kremler satılmaktadır. Bunların yerine evde kendiniz krem hazırlamak istiyorsanız Feridun Kunak’ın basur kremi tarifini deneyebilirsiniz.
Basur kremi yapmak için vazelin kaynayan suyun üzerine koyulup sıcaklığında eritilir. Yumuşayınca bir tatlı kaşığı kantaron yağı, bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı, bir tatlı kaşığı at kestanesi yağı, bir tatlı kaşığı da okaliptüs yağı ilave edilir ve güzelce karıştırılır.
Feridın Kunak basur kremi oturma banyosu yapıldıktan sonra sert ve ağrılı memenin yumuşatılması ve kayganlaştırılmasında kullanılır. Kullanırken sabırlı olmak gerekir.

Feridun Kunak Basur kürü nasıl yapılır

Bildiğiniz üzere Feridun Kunak Kanal 7 deki programıyla alternatif tedavileri tanıtmaktadır. Bu programların birinde basur için kullanılabilecek kür formülü verdi. Yapılışı:
Malzemeler
2 adet kayısı,
1 tatlı kaşığı sirke,
1 tatlı kaşığı zeytinyağı,
2 adet acı çehre ,
1 bardak su,
Yapılışı:
Feridun Kunak basur kürü malzemelerin birbirine karıştırılıp yedirilmesi ile elde edilir. Önce kayısı üzerine sirke dökülerek emdirilir. Ardından zeytinyağı eklenir.2 adet acı çehre havanda ezilip karışıma eklenir. Son olarak da sıcak su eklenir. Bu kürü sabahtan yapıp akşam içiniz. Bu kür bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir.Kuru kayısı tüketemeyen şeker hastaları çörek otu veya dövülmüş keten tohumu kullanabilirler.
Kabızlığa ve basura iyi gelen başka bir kür de yoğurdun içine kepek eklenerek hazırlanır. Çörek otu ekleyip karıştırınız. Akşamları yiyiniz.

Yedikten sonra bir bardak maden suyu ve bir bardak da su içiniz. Sadece kabızlığa eğil, reflü ve mide ağrılarına da iyi gelir.