Basura ne iyi gelir, Ender Saraç’ın bu konudaki tavsiyeleri nelerdir ? Basurdan ameliyat olmadan da kurtulabilmek mümkün mü ?
Basurun 1 numaralı sebebi kabızlık olup bunun da nedenlerinden birisi lifli yani posa içeceren gıdaları yeterince tüketmemektedir.
Daha lezzetli ve pratik olduğu için fazlaca tükettiğimiz hazır gıdalar doğal gıdaların, işlenmesi ve liflerden arındırılması ile üretilmektedir. Dolayısı ile işlenmiş gıdalarda lif yoktur veya çok az bulunur.
Ender Saraç basur hastalığına yakalananlara bol bol sebze ve meyve yemelerini, hazır gıda tüketimini azaltmalarını tavsiye etti.
Basurun diğer nedeni ise tuvalet alışkanlığının düzenli olmaması, ihtiyaç belirdiğinde bunun ertelenmesidir. Bu uzun süre tuvalette kalmaya yol açar. Makat kaslarını zorlayan ıkınmak, sürekli yapıldığında basura yol açar.
Basur olmamak için her gün en az bir kere ve belirli bir saatte tuvalete gitmek gerekir. Basur hastalığı makat bölgesindeki toplardamarların varisleşmesiyle oluşur. Bu toplardamarlardan birisi veya bir kaçı daha da şişerek basur memesi oluşturur. Bu durum kendi kendine düzelmez hastanın proktoloji branşında doktora gidip tedaviye başlaması gerekir.
Basur ameliyat haricinde de tedavi edilebilir. Fakat bunun için hastalığın henüz son evreye ulaşmamış olması gerekir. Ameliyat harici çözümler arasında ses dalgaları, genişleyen damarın daraltılması, botoks tedavisi gibi çözümler vardır.
Botoks tedavisinde 6-7 ay kasları etkileyen sinirler etkisiz hale getirilerek makat bölgesinin zorlanması azaltılmaya çalışılmaktadır.
Son evrede ise cerrahi operasyon tek çözüm olur. Şimdilerde cerrahi operasyonlar robotik cerrahi yöntemiyle de yapılabilmektedir.

Makatta bir şişlik hissettiğiniz zaman bu basur olabileceği gibi anal fissür (bkz. anal fissür nedir), mayasıl (bkz. mayasıl nedir), rektosel gibi rahatsızlıklar da olabilir.
Şişliğe veya kanamaya hangi hastalık sebep olursa olsun sorunlu bölgeye iyileştirici krem sürülemediği için problem devam edici olmaktadır. En azından kabız olmamaya çalışarak sorunlar hafifletilebilir.