Basura iyi gelen kremler, basur memesinin küçülmesi, sertliğinin giderilmesi, bölgenin yumuşatılması amacıyla kullanılır.

Basur hastalığı ilerlediği zaman basur memesi de büyür kronik ağrılara neden olur. Belki de hastaların canını en çok yakan şey basur memesine giden toplardamarın anüs tarafından sıkıştırılmasıdır.

Anüsün kapalı olması gerekli ve doğal bir durumdur. Basur memesi dışarıda kalınca haliyle şiddetli ağrı yapar.

Memenin otururken, kalkarken çamaşıra sürtünmesi, makatın ağzına değmesi ardı arkası gelmez sancılara neden olur. İçi iltihap ile dolu olduğu için zaten durduğu yerde ağrı yapan meme sık sık kanar ve çamaşırın kirlenmesine de neden olur. Hastaların oturuşları yürüme tarzları değişir.

Bu nedenle basur memesini mümkün mertebe içeride tutmak, dışkılama sonrası dışarı çıkarsa da içeri sokmak gerekir. Memenin boyutu fazla ise bu kolay olmayacaktır.

Eskiden annelerimizin, babaannelerimizin yaralara, çıbanlara, deri çatlaklarına sürdüğü kara merhem aynı zamanda basur için de kullanılmaktadır. Önemli bir kısmı vazelin olan bu krem basur memesini yumuşatır, bir miktar da ağrı kesici özelliği bulunur.

Eczaneye gittiğinizde “kara merhem” veya basur için “ihtiyol pomad” istiyorum derseniz verirler. Yani hala piyasada bulunan bir merhemdir.

Kara merhem olarak bilinen ihtiyol pomad günde iki defa kullanılır. Kullanmadan önce basur memesinin iyice temizlenip kurulanması gerekir.

Şimdilerde ihtiyol pomaddan etkili basur kremleri vardır. Bunlardan biri Pruzondur. Kara merhem sadece basur memesini yumuşatmaya ve ağrıyı azaltmaya yararken Pruzon’un ödem giderici, yara iyileştirici özellikleri de vardır ve pek bir yan etkisi de bulunmaz.

Pruzon’un etken maddelerinden kalamin yaraları iyileştirici özelliği olan bir maddedir. Diğer bir etken maddesi meyan kökü ise ödem gidericidir ve basur memesinin inmesine faydası olur. Bu krem antibakteriyel özelliğe de sahiptir.

Çok bilinen ilaç markası Pfizer de basur kremi üretmiş ve Proctolog Anal Krem adıyla piyasaya sürmüştür. Bu kremin etken maddeleri Ruskogenin ve Trimebutin olup zaman zaman yan etkileri görülmektedir. Kullanımı sabah akşam iki keredir.

Basur için etken maddesi Lidokain olan Anestol Pomat da kullanılır. Bu krem hem basur için hem de her türlü yanık, kaşıntı ve deri çatlakları için kullanılan bir kremdir.

Basur memesinin daha etkili tedavisi için kortizon içerikli kremler de kullanılmaktadır. Bildiğiniz gibi kortizon diğer çareler tükendiğinde mecburen kullanılan bir tür zehirdir. Etkilidir ama uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Basura iyi gelen kortizonlu kremlerden birisi de Kortos Anal Kremdir.

Daha çok makat çatlakları için kullanılan Hedensa Anal Krem basur kanamaları için de kullanılır. Basur ağrısını azaltmak için Procto Glivenol Anal Krem kullanılmaktadır.

Bunların yanında bir de Hemoralgine Anal Krem vardır.