Basur hastalığının tedavisinde doğru beslenme önemli bir yer tutmakta olup yanlış beslenme alışkanlıklarının basur hastalığını kötüleştirdiği bilinmektedir.

Doğru beslenme ve basur memesine uygulanan tahriş-ağrı giderici kompres uygulamaları sayesinde basur şikayetleri azaltılabilmektedir.

Bu makalede;

  • Patates yemek basura iyi gelir mi ?
  • Patates rendesi basura iyi gelir mi ?
  • Patates suyu basura iyi gelir mi ?

Konularında bilgi verilecektir.

Patates basura iyi gelir mi ?

Patates iyi bir antioksidan kaynağıdır, enflamasyonu azaltıcı ve kan şekerini düzenleyici etkiler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bazı sindirim sistemi sorunlarına da iyi gelir.

Patates yemek basura iyi gelir mi ?

Haşlanmış patates, pirinç lapası, yoğurt ve muz sindirim sistemimiz bozulduğunda imdadımıza yetişen besinlerdendir. Haşlanmış patates veya sulu patates yemekleri dışkı kıvamını düzenleyerek bağırsak hareketlerini rutine sokmaktadır.

Patates A,C, K , B6 ve E vitaminleri, kalsiyum , demir, magnezyum mineralleri ve folatlar içermektedir.

Patates yemenin basur hastalığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olacağına dair bilimsel bir tespit bulunmamaktadır.

Patates rendesi basura iyi gelir mi ?

Patatesi rendeleyip, yanık ve şişlik olan bölgelere kompres uygularsanız bir miktar rahatlama hissedersiniz. Bununla birlikte patates rendesi basur şişliğini rahatlatacak düzeyde bir etkiye sahip değildir. Basur şişliğini indirmek, ağrı ve tahriş şikayetlerini azaltmak için basur kremi sürebilir veya oturma banyosu yapabilirsiniz.

Günde iki kere oturma banyosu yapıp ardından basur kremi/fitil uygularsanız patates rendesi kompresine göre daha etkili sonuçlar alırsınız.

Patates suyu basura iyi gelir mi ?

Patates suyunda vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur, karaciğer ve safrayı temizler. Bununla birlikte basur memesindeki iltihabın atılması için patates suyu içmek yeterli olmayacaktır.

Basur için patates suyu içmek yerine skleroterapi veya lastik bant ligasyonu yöntemleri uygulattırıp basur memesinden kurtulabilirsiniz.

Özetle, patates yemek, patates suyu içmek veya patates rendesini basur bölgesine uygulamak basur hastalığına fayda eden uygulamalar değildir.

Bununla birlikte internet ortamında patatesin basura iyi geldiğine dair haberler okumanız mümkündür.

Bunun sebebi şudur:

Zamanın birinde yabancı bir internet sitesi patatesin basura iyi geldiği yönünde kaynaksız bir haber yayınlamış, haber kaynağını araştırmadan haberi haberleştiren başka internet siteleri sebebiyle kamuoyunda patatesin basura iyi geldiği yönünde bir algı oluşmuştur.

Bunun üzerine bazı Türk internet haber siteleri de yabancı internet sitelerinden esinlenerek patatesin basura iyi geldiği yönünde haberler yapmıştır.

Bir süre sonra sağlık uzmanları bu yanlış bilgi dağılımına müdahale etmiş ve patates yemenin basura bir faydasının olmadığını açıklamışlardır.

Bununla birlikte patatesin basura iyi geldiği şeklindeki yanlış haberi silmeyip yayında tutan internet siteleri bulunmakta olup bunlara itibar etmeyiniz.

Patates kızartması basura zararlı mı ?

Doğru beslenmenin basur hastalığında önemli olduğu makalemizin başında belirtilmiştir. Basur hastalığında, kişinin dikkat etmesi gereken hususlardan ikisi kabız olmamak ve kanı koyulaştırmamaktır.

Halk arasında “basur” adı verilen hastalık makat bölgesindeki toplardamarları genişlemesi sonucunda oluşur ve bu genişlemenin başlıca sebebi kabızlık nedeniyle makat kaslarının zorlanmasıdır. Makat kaslarının zorlanması, daha fazla kan ihtiyacı doğurur ve bu da toplardamarları genişletir.

Kanın gereğinden koyu olması da hem tansiyonu artırır hem de toplardamarlara baskı yaparak genişlemesine sebep olur.

Patates kızartması, eğer ölçüyü kaçırılırsa kabızlığa neden olabilen bir gıdadır. Dışarıda yenilen patates kızartmalarında lezzeti artsın diye fazla tuz konmaktadır.

Bu sebeplerle basur hastalarının patates kızartmasını fazla yememeleri gerekmektedir. Burada ölçü hastanın kabız olmaması, bağırsak hareketlerinin yavaşlamamasıdır. Eğer böyle bir sorun yok ise hasta patates kızartması yiyebilir.

İLGİLİ YAZI:

Basura doktor nasıl bakar ?