Bayanlar en iyi hemoroid kremi hangisidir, bunu merak ediyorsanız bu makaleyi okumalısınız. Piyasada reçeteli veya reçetesiz satılan etkili hemoroid kremlerini artılarıyla ve eksileri ile değerlendirdik.

Bayanlarda hemoroid görülmesinin yaygın sebebi hamileliktir. Hamilelikte yaşanan hemoroid şikayetleri hamilelik sonrasında da kalıcı hale gelebilmektedir. Kadınlarda gebelik dönemi dışında da hemoroid sorunları görülebilmektedir.

Hemoroid kremleri hamilelikte yaşanan hemoroid şikayetlerini önemli derecede azaltmaktadır. Ancak gebeliğe zarar verebilmesi ihtimali değerlendirilerek kullanılacak hemoroid kremi konusunda doktora danışmaktadır.

Bir çok ilaç ve gıda anne sütüne geçtiği için emzirme döneminde de hemoroid kremi seçimi hususunda dikkatli olunmalıdır.

Hangi hemoroid kremi ne işe yarıyor, bayanlarda hemoroid şikayetleri nasıl azaltılır, bu konular hakkında detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kadınlar için reçete edilecek hemoroid kremlerinin gebeliğe ve üreme sistemine zarar vermemesi, kanser riskini tetiklememesi gerekmektedir.

Bayanlar için en iyi hemoroid kremleri

Piyasada hemoroid şikayetlerini azaltabilecek bir çok krem, reçeteli veya reçetesiz olarak satılmaktadır. Hemoroid için en etkili kremler “hemoroidal krem” olarak adlandırılmakta olup klasik deri bakım veya tahriş önleyici kremler hemoroid konusunda yetersiz kalmaktadır.

Hemoroidal kremleri iki ana sınıfta değerlendirmek mümkündür:

  1. Eczanelerde satılan reçeteli hemoroid kremleri
  2. Hem eczanelerde, hem de internette satılan reçetesiz hemoroid kremleri

Her ikisinin de artıları ve eksileri bulunmaktadır.

Reçeteli hemoroid kremleri, aynı zamanda bir ilaçtır ve hemoroide karşı reçetesiz satılanlara göre daha etkilidir. Bu kremler her ne kadar reçete ile satılsalar da elinizde reçete olmadan da eczanelerden satın alabilirsiniz. Dolayısıyla reçeteli bir hemoroid kremini doktora muayene olmadan da eczaneden satın alabilirsiniz. Bununla birlikte hamilelik (özellikle de gebeliğin ilk üç ayında) veya emzirme döneminde (özellikle de doğumdan sonra ilk altı ay) olan bayanların doktor bilgisi olmadan reçeteli hemoroid kremi kullanmaması gerekir.

Bkz.Basura doktor nasıl bakar ?

Reçetesiz hemoroid kremlerini eczanelerden veya internet üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yan etkilerinin yok denecek az olması nedeniyle hamilelik veya gebelik döneminde kullanılmaya daha elverişlidirler. Bununla birlikte hemoroide etkileri reçeteyle satılan hemoroid kremlerine göre daha düşüktür. Hatta bazıları pahalı olmasına rağmen ilerlemiş hemoroide belirgin bir fayda sağlamazlar.

Hemoroid dokusu makatın içinden başladığı için dıştan uygulanan kremler içerideki dokuya fayda sağlamayabilmektedir. Bu nedenle içteki hemoroid için hemoroid kremleri bir kanül yardımıyla makat içine sıkılır veya krem kullanmak yerine makata fitil (supozituar) yerleştirilir. Hemoroid fitilleri etken madde olarak kremler ile aynıdır. Bazı reçeteli hemoroid kremlerinin supozituar çeşitleri vardır ve bazen doktorlar krem ile supozituarı birlikte kullanmayı tavsiye edebilmektedir.

Krem tedavisi, hemoroid şikayetlerini azaltsa da hemoroidi tamamıyla tedavi etmeye yeterli olmayabilmektedir. Hemoroid sorununu tamamen ortadan kaldırmak için ya skleroterapi (hemoroid memesinin ilaç şırınga ederek kurutulması) veya bant ligasyon ( hemoroid dokusunun aşağıya sarkmaması için içeriye bantlanması) gibi ameliyatsız yöntemler uygulanması ya da son çare olarak hemoroid dokusunun ameliyatla alınması gerekmektedir.

Bayanlar için en iyi reçeteli hemoroid kremleri

Bu kremlere reçeteli denmesinin sebebi aynı zamanda bir ilaç olması ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmesidir.  Hamile veya emzirme döneminde olan bayanların doktor bilgisi olmadan reçeteli veya reçetesiz herhangi bir hemoroid kullanmaması gerekmektedir.

Hemoroid kremlerinin anne sütüne geçmeyeceğinin veya cenine etki etmeyeceğinin garantisi bulunmadığından doktor fayda/zarar hususlarını değerlendirerek hastanın hemoroid kremi kullanıp kullanmayacağına ve ne doz, ne süre kullanacağına karar verecektir.

Hemoroid ile ilgili uzmanlık dalı proktoloji olup hamilelikte krem kullanımıyla ilgili en doğru bilgileri bir proktoloji uzmanından (proktolog) alabilirsiniz. Gebeliğinizi takip eden jinekoloji uzmanı da size bu konuda bilgi verecektir.

Hemoralgine pomad

Hemoralgine pomad

Etken maddesi: Efedrin Hidroklorür, Çinko Oksit, Klorheksidin Hidroklorür

Ne işe yarar : Doku büzücü ve bölgesel uyuşturucu etkileri vardır. Basur kanamasını, kaşıntı ve ağrısını azaltır.

Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacaksa doktora danışılmalıdır. Hemoroid şikayetleri geçene kadar günde iki defa (sabah ve akşam) uygulanır. Belirtiler azalınca günde bir defa uygulanır. Bir hafta boyunca Hemoralgine pomad kullanmanıza rağmen hemoroid şikayetleriniz devam ediyorsa yeniden doktora danışınız.

Hemoroid şikayetleri anüsün iç kısmında ise kremi kanül ile hemoroid bölgesine uygulamak gerekmektedir. Hemoralgine pomad kutusu içinde kanül bulunmaktadır. Koruyucu kapak çıkarılıp kanül tüpe takılır. Anüs içine uygulama yapıldıktan sonra koruyucu kapak yeniden kapatılır.

Hemoroid anüsün dış kısmında ise kanül kullanmaya gerek yoktur. Bölgeyi iyice temizleyip kuruladıktan sonra parmağın ucuna veya steril bir gazlı beze az miktar Hemoralgine krem alınır ve hemoroid bölgesine ince bir tabaka olarak sürülür.

Fiyatı:40 gramlık olanı 90.44 TL

Üretici firma: Atabay İlaç

 

Proctolog rectal krem

Hemoralgine pomad

Etken maddesi: Ruskogenin ve Trimebutin

Ne işe yarar: Hemoroid veya makat çatlağı nedeniyle oluşan ağrı, şişkinlik hissi ve kaşıntıyı azaltır.

Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Günde bir veya iki kez hemoroid bölgesine sürülür. Hemoroid anüsün iç kısmında ise krem işe yaramaz, daha doğrusu kremi hemoroid bölgesine ulaştırmanız gerekir. Bu durumda Proctolog fitil (Proctolog  supozituar adıyla satılmaktadır. Bir kutuda 10 tane fitil çıkmaktadır) kullanmanız gerekir. Günde bir veya iki fitil uygulanır.

Fiyatı:30 gramlık krem 23,17 TL. 10 adet fitil 23,17 TL.

Üretici firma:Ruhsat sahibi Pfizer. Üretici firma Abdi İbrahim

 

Recbutin rectal krem

Recbutin rectal krem

Etken maddesi: Ruskogenin ve Trimebutin (Proctolog rectal krem ile aynı etken maddelere sahiptir, muadili ilaçtır)

Ne işe yarar: Hemoroid veya makat çatlağı nedeniyle oluşan ağrı, şişkinlik hissi ve kaşıntıyı azaltır.

Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik kategorisi C dir. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Günde bir veya iki kez hemoroid bölgesine sürülür. Hemoroid anüsün iç kısmında ise krem işe yaramaz, daha doğrusu kremi hemoroid bölgesine ulaştırmanız gerekir. Bu durumda Proctolog fitil (Proctolog  supozituar adıyla satılmaktadır. Bir kutuda 10 tane fitil çıkmaktadır) kullanmanız gerekir. Günde bir veya iki fitil uygulanır.

Fiyatı:30 gramlık krem 23,17 TL. 10 adet fitil 23,17 TL.

Üretici firma: Abdi İbrahim

 

Doloproct krem

Doloproct krem

Etken maddesi: Fluokortolon Pivalat  ve Lidokain Hidroklorür
Ne işe yarar: Hemoroid, rektum iltihabı, anal egzama gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, şişlik, yanma ve kaşıntı şikayetlerini gidermek için kullanılır.
Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Genel kullanımı günde iki defadır (sabah ve akşam). Tedavinin ilk günlerinde günde üç defa kullanılabilir. Şikayetler azalınca günde tek defaya düşürülür.
Doloproct krem 2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.
Uygulama şekli haricen hemorid bölgesine sürmek şeklindedir. Dışkılamadan sonra makat iyice temizlenir. Ardından parmak ucuna bir bezelye büyüklüğünde Doloproct krem alınır ve hemoroid bölgesine sürülür.
Dışarı çıkmış hemoroid için kalın bir tabaka sürülmesi ve ardından hemoroidin içeri itilmesi tavsiye edilmektedir.
Eğer hemoroid içeride ise Doloproct kutusunda gelen aplikatör tüpe sabitlenir ve makat içine yerleştirilir. Ardından hafifçe sıkılarak krem uygulanır.
Doktor gerekli görürse Doloproct krem ile birlikte Doloproct supozituvarın birlikte kullanılmasını önerebilmektedir.
Fiyatı: Piyasada supozituar bulunmaktadır. 10 adet supozituar olan kutu 23,17 TL’ye satılmaktadır.
Üretici firma: Bayer

Procto glyvenol krem

Procto glyvenol krem
Etken maddesi: Tribenosid ve lidokain hidroklorür
Ne işe yarar: İçerdiği iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltan maddeler nedeniyle hemoroid kaynaklı, tahriş, ağrı şikayetlerini azaltır.
Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Şikayetler azalana kadar günde iki defa (sabah ve akşam), şikayetler azalınca günde bir defa kullanılır. Bir hafta kullanılmasına rağmen şikayetler geçmezse doktora başvurulmalıdır.
30 gramlık Procto glyvenol krem tüpü 20-30 uygulama için yeterli gelmektedir.
Procto glyvenol kremin kutusunda kanül gelmektedir. Koruyucu kapak açılır ve tüpe kanül yerleştirilir. Kanül hemoroid dokusunun bulunduğu yere sokulur ve tüp sıkılarak bir miktar kremin hemoroid dokusuna ulaşması sağlanır. Uygulama tamamlanınca kanül makattan çıkarılır ve koruyucu kapak yeniden kapatılır.
Procto glyvenol markasının supozituar ürünü de bulunmaktadır. Hemoroid dokusu anüsün çok içinde ise kanülle krem uygulaması yeterli gelmemekte ve doktor bunu reçete etmektedir. Etken madde olarak krem ve supozituar aynıdır. Supozituar katı formdadır ve makata sokulduktan sonra erir ve eriyen içerik hemoroid dokusuna etki eder.
Şikayetler fazlayken sabah ve akşam olmak üzere günde iki supozituar, şikayetler azalınca günde bir supozituar uygulanır.
Fiyatı: 30 gramlık krem fiyatı 30,68 TL. 10 adet supozituar içeren kutu 23,17 TL dir.
Üretici firma: Novartis

Hirodoid fort krem

Hirodoid fort krem

Etken maddesi: Mukopolisakkarit polisülfat
Ne işe yarar: Pıhtı oluşumunu engelleyen, pıhtıyı eriten, yangıyı azaltan bir içeriği vardır. Hemoroid şişliği içerisindeki pıhtıyı eritmek, kanama ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.
Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Günde iki veya üç kere parmak ucu ile krem hemoroid şişliğine sürülür. Tedavi süresini doktor belirler. 2 haftalık uygulamaya rağmen şikayetler geçmezse doktora başvurulmalıdır.
Fiyatı:23,17 TL
Üretici firma: Santa Farma

Anestol pomad

Anestol pomad
Etken maddesi: lidokain
Ne işe yarar:Hemoroid dokusuna sürüldüğünde acıyı ve kaşıntıyı azaltır. Lokal anestezik bir kremdir. Ağda ve lazer epilasyonda fazla acı duyan hanımlar da bu kremi kullanmaktadır.
Nasıl kullanılır: Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaz. Gebelik veya emzirme döneminde kullanılacak ise doktora danışılmalıdır. Tek seferde en fazla 5 gram, günlük toplam 17-20 gramı geçmemek kaydıyla günde birkaç kere hemoroid dokusuna sürülerek kullanılır.
Fiyatı:30 gramlık olanı 18,98 TL’dir.
Üretici firma: Sandoz ilaç San.

Kortos krem

Kortos krem
Etken maddesi: Bizmut subgallat, benzokain, benzalkonyum klorür ve hidrokortizon asetat
Ne işe yarar:Hemoroid dokusundaki ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı şikayetlerini azaltır. Kortizon içeren bir kremdir. Gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde kullanmak için doktora danışılmalıdır.
Nasıl kullanılır: Dıştaki hemoroid dokusuna günde bir veya iki defa sürülere kullanılır. Maksimum 7 gün kullanılmalıdır.
Hemoroid makat içinde ise kanül yardımıyla krem uygulanır.
Fiyatı:30 gramlık olanı 23,18 TL’dir.
Üretici firma: Embil ilaç San.

Bayanlar için en iyi reçetesiz hemoroid kremleri

Piyasada ilaç kategorisinde bulunmayan ve reçete olmadan da satın alınabilecek hemoroid kremleri bulunmaktadır. Bu kremlerin yan etkileri düşük olduğu için hamilelik veya emzirme döneminde kullanılmasında sorun olmamaktadır. Bununla birlikte bu tür kremler hemoroide karşı fazla etkili değildirler.

Erica Hemodin krem

Erica Hemodin krem
İçeriği:Çay ağacı, kantaron özütü, at kestanesi
Ne işe yarar: Çay ağacı yağı mikrop kırıcı ve yara iyileştirici bir maddedir. Hemoroid dokusundaki tahrişin iyileşmesine yardımcı olur. At kestanesi basura yararlı bir bitkidir. Basur kanamasını azaltır. Kantaron özütü ise antiseptik, iltihap önleyici ve yara iyileştirici özelliğe sahiptir.
Hemoroidin başlangıç ve orta evrelerinde şikayetleri azaltmada kullanılır. İlerlemiş hemoroid için yeterli fayda sağlamayabilir.
Fiyatı: 100 ml krem 30 TL’ye satılmaktadır.

Fit Hemo hemoroid kremi

fit hemo
İçeriği: Çay ağacı, tavşan memesi bitkisi özütü
Ne işe yarar: Çay ağacı yağı mikrop kırıcı ve yara iyileştirici bir maddedir. Hemoroid dokusundaki tahrişin iyileşmesine yardımcı olur. Tavşan memesi bitkisi idrar attırıcı, taş düşürücü özelliktedir. Bu bitkinin özünün varis ve basura iyi geldiği söylenmektedir.  Başlangıç evresindeki hemoroid şikayetleri için kısmi rahatlama sağlar, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.
Fiyatı:90 TL

Ahsen Natura hemoroid kremi

ahsen natura
İçeriği: Vazelin, Kantaron, çörekotu yağı, defne yağı, mersin yağı, at kestanesi, okaliptüs
Ne işe yarar: Tahrişi azaltır, zedelenmiş dokunun daha kısa sürede onarılmasını sağlar. Ancak hemoroidin ilerlemesini durdurmada çok etkili değildir. Orta derecede hemoroid şikayetlerini azaltmada kullanılır.
Fiyatı:65 TL

Hemoil krem

Hemoil krem
İçeriği: Sarı kantaron, hibiskus, civam perçemi, rivanol
Ne işe yarar: Hemoroid şikayetlerinin alevlendiği dönemlerde acıyı azaltmak, ve hemoroid dokusunu yumuşatarak ve biraz küçülmesini sağlamak için kullanılır. Reçeteli hemoroid kremleri kadar olmasa da hemoroid şikayetlerini biraz azaltmaktadır. Krem kutusunda kanül de bulunmaktadır.
Fiyatı:50 TL

Hemoroid şikayetleri nasıl azaltılır ?

Eğer kronik kabızlık problemi var ise mutlaka öncelikle bunun çaresine bakılmalıdır. Çünkü kabızlık hemoroid şikayetlerini artırmakta, kabızlık düzelince şikayetler kendiliğinden azalmaktadır. Kabızlığı gidermek için hastanın bol sıvı almaya dikkat etmesi ve kayısı, erik, incir, hurma gibi meyveler ile sulu sebze yemekleri daha fazla tüketmesi gerekmektedir.
Eğer bu yeterli olmuyorsa dışkıyı yumuşatmak için dışkı yumuşatıcı ilaç kullanılabilir.

Hemoroid fazla kilolar, ağır kaldırmak ve çok oturmak nedeniyle de oluştuğundan bunlara dikkat ederek de şikayetler azaltılabilmektedir.

Hemoroid tedavisinin olmazsa olmazı oturma banyosudur. Günde en az iki kere yapılan bu işlem makat kaslarını gevşetmekte, bölgeyi rahatlatmaktadır. Hemoroid şikayetleri oturma banyosu ile önemli oranda azaltılmaktadır.

Hemoroid dokusu dışarı sarkmış ise onu içeri itmek için en uygun zaman oturma banyosundan sonradır. Ilık su ile yaklaşık 20 dakika oturma banyosu yapılır. Ardından bölge kurulanarak hemoroid kremi sürülür ve doku içeri itilir.