Basur hastalığının tedavisinde semptomatik tedavi, yani şikayet giderici tedavi usulleri öne çıkmakta olup bu da çoğunlukla krem ve fitillerle sağlanmaktadır.

Hirudoid forte krem antivariköz tedavide kullanılan bir krem olmakla birlikte basur hastalığı için de reçete edilmektedir. Hirudoid forte kremin basur hastalığının tedavisindeki işlevi klasik basur kremlerinden biraz farklıdır.

Hirudoid forte krem hakkında bilgiler

Etken maddesi mukopolisakkarit polisülfattır. Bu madde antivariköz yani varis önleyici, antitrombotik bir maddedir. Kanın pıhtılaşma özelliğini azaltarak toplardamarda pıhtı birikmesini önler.

Buna bağlı olarak da toplardamarın pıhtı nedeniyle aşırı genişlemesinin de önünde geçilmiş olur. Ayrıca genişleyen damarın eski haline gelmesine yardımcı olur.

Bu özellikleri nedeniyle Hirudoid forte krem varis hastalığında, yüzeysel flebit hastalığında, hematomlu veya hematomsuz künt yaralanmalarda kullanılmaktadır. Basur tedavisinde de kullanılmaktadır.

İlacın ruhsat sahibi Daiichi-Sankyo Europe olup Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş tarafından üretilmektedir.

Hirudoid forte krem yanında bir de jel türü yani Hirudoid forte Jel ürünü de piyasada satılmaktadır.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar ?

Hirudoid forte krem basura iyi gelir mi ?

Hirudoid forte kremin etken maddesi olan  mukopolisakkarit polisülfat pıhtı oluşumunu engelleyen, oluşan pıhtıyı eriten ve yangıyı önleyen bir ajan olup basur memesinin içindeki pıhtıyı azaltmak suretiyle basur memesini küçültmeye yarar. Ayrıca basur ağrısını azaltır.

Çoğu basur kremi ise daha çok bölgesel uyuşturucu ve ağrı-kaşıntı giderici özelliktedirler. Doktorunuz basur hastalığı için hem Hirudoid forte krem hem de basur ağrısını azaltmak üzere lokal anstezik bir krem veya kaşıntı, tahriş hislerini azaltmak için kortizon içerikli bir basur kremi reçete edebilecektir.

Basur memesi nedir, nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir ?

Basur memesi denilen şişlik, içerisinde pıhtı ve iltihap birikmesi nedeniyle haddinden fazla genişlemiş, yani varisleşmiş bir toplardamardır. Basur memesine Hirudoid forte krem gibi bir varis kreminin reçete edilmesi bundandır.

Basur memesinin oluşmasına neden olan bazı unsurlar vardır. Hastanın basur hastalığının tedavisi için sadece basur kremi kullanması yeterli olmaz, krem tedavisine ilave olarak basuru tetikleyen faktörlerden de uzak durması gerekir.

Basur nedenleri:

Basur hastalığının ana nedeni makat bölgesindeki toplardamarlarda kan akışının yavaşlaması, bu yavaşlamaya bağlı olarak toplardamarların genişlemek zorunda kalması ve toplardamarın genişleyen kısmında pıhtı ve iltihap birikmesi yaşanmasıdır.

Kan sürekli olarak vücutta devir daim halindedir ve kan akışının yavaşladığı bölgede toplardamarlarda varisleşme görülür. Bazı kişilerin bacaklarında varis görülür bazılarında ise bu varisleşme olayı basur şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Özetle; makat bölgesinde kan birikmesine yol açan faktörler dolaylı olarak basuru tetiklemektedir.

Fazla kilolar ve hamilelik

Şişmanlık veya hamilelik nedeniyle karın çevresinde fazladan doku oluşması kan akışını yavaşlatmakta ve kan akışının bu gölgeden yukarı çıkışını zorlamaktadır. Buna bağlı olarak da makat civarındaki toplardamarlarda genişleme olmaktadır.

Uzun süre oturmak

Uzun süre oturmak, makata sistematik bir basınç oluşmasına ve ayrıca kanın bu bölgede yavaşlamasına yol açtığı için basuru tetiklemektedir.

Mesleğini uzun süreli olarak oturarak yapanlarda basur hastalığı görülme riski artmaktadır.

Kronik kabızlık

Bağırsağın son bölümündeki dışkının uzun süre atılmayı beklemesi makat kaslarına ekstra yük bindirmekte ve kan ihtiyacını artırmaktadır.

Toplardamardaki kanın bir bölgede yavaşlaması, pıhtı birikmesi toplardamarı genişletmekte ayrıca iltihap riskini de artırmaktadır.

Basur memesinin oluşum süreci ve nedenleri yukarıdaki gibi özetlenebilir.

Basur hastalığının tedavisi

Basur hastalığı önlem alınmadığında sürekli ilerleme halinde olan , zaman zaman alevlenen, zaman zaman sakin dönemleri olan bir hastalıktır. Basura bağlı şikayetler neredeyse her iki kişiden birinde görülmektedir. (Ömrünün en az bir döneminde)

Basur kremleri basur memesinin verdiği rahatsızlığı gidermede epey etkilidirler ancak tedaviyi desteklemek üzere oturma banyosu da (günde 2-6 kez) tavsiye edilmektedir.

Hastalık ilerleme eğilimindeyse ve şikayetler çok arttıysa skleroterapi veya lastik bant ligasyonu gibi tıbbi yöntemlerle bu hastalığın önü alınması tavsiye edilmektedir.

Basur tedavisinde Hirudoid forte krem nasıl kullanılır ?

Hirudoid forte krem günde iki veya üç kez basur memesine haricen sürülerek uygulanır. Eğer hasta oturma banyosu uyguluyorsa krem oturma banyosundan sonra sürülmelidir.

Hirudoid forte krem basur için maksimum 2 hafta kullanılır. Bu süre zarfında basur memesinin biraz küçülmesi beklenir. Eğer 2 haftalık süreçte krem herhangi bir iyileşme sağlamadıysa doktora başvurulmalıdır.