Basur ve varis hastalıklarında kullanılan skloterapi nedir, ve nasıl yapılır kısaca bilgi vermeye çalışacağım.

Basur hastalığı eğer son evreye ulaşmamış ise cerrahi ameliyata gerek kalmadan basuru geçiren bazı yöntemler uygulanabilir.

Skleroterapi de bunlardan biridir. Skleroterapi genişlemiş toplardamara (basur memesine )iğne ile ilaç enjekte ederek damarın daraltmaktır.

Enjekte edilen ilaç sklerozan içeriklidir ve damar duvarlarının büzülmesini sağlar. Basur memesi haline gelen toplardamarın artık bir işlevi kalmadığından yani içinden kan akamaz hale geldiğinden bir iğne ile bu damar körletilmiş olur.

Skleroterapinin işe yaraması için basur memesinin henüz çok büyümemiş olması gerekir. Yani basur hastalığının başlangıç aşamalarında uygulanır.

Skleroterapi nasıl yapılır ?

Skleroterapi hastaneye yatmayı gerektirmeyen, bölgenin uyuşturulmasını gerektirmeyen ve neredeyse acısız denilebilecek bir işlemdir. Birkaç dakikada işlem tamamlanır.

Gerçekçi olmak gerekirse Skleroterapi yönteminin başarı oranı yüzde yüz değildir ve bir süre sonra tekrarlama ihtimalini de unutmamak gerekir.

Tedavinin başarılı olması için hem basurun başlangıç aşamasında olması gerekir hem de hastanın bundan böyle yaşam ve beslenme biçimini yeniden basur olmamak üzere ayarlaması gerekir.

Skleroterapi 2. ve 3. evre basurlarda ameliyat harici tıbbi tedavilerini desteklemek için de yapılabilir.