Hemoroid ağrıları şiddetlendiğinde aklınıza ilk gelecek şey şikayetleri yatıştırmak olacaktır. Sudocrem pişik konusunda oldukça etkili kremlerden biridir. Bebeklerin hassas ciltlerinde bile oldukça başarılı iş çıkarır.

Sudocrem içeriği nedir ?

Sudocrem içeriğinde aşağıdaki maddeler bulunmaktadır:

Çinko Oksit Ph. Eur., Benzyl Alcohol BP, Benzyl Benzoate BP, Benzyl Cinnamate, Lanolin, Saflaştırılmış Su, Sıvı Parafin, Parafin mumu, Balmumu, Mikrokristalin mum, Sodyum Benzoat, Linayl Asetat, Propilen Glikol, Sitrik Asit, Butillenmiş Hidroksianisol, Sorbitan Sesquioleate, Lavanta kokusu

Sudocrem ne işe yarar ?

Sudocremin en başarılı olduğu konu ve en yaygın olarak kullanıldığı sorun bebek pişikleridir. Ne kadar özen gösterilirse gösterilsin bebeklerde zaman zaman pişik görülmekte ve pişik sorununa çare olarak her bez değiştirmeden sonra Sudocrem gibi çinko oksit bazı pişik kremlerini bebeğin bez bölgesine sürmek gerekmektedir.

Sudocrem cildi yatıştırır, sakinleştirir, serinletir, tahrişi azaltır, yumuşatır ve kendini onarma sürecini uzatır.

Her ne kadar Sudocrem bebek pişikleri için üretilmiş olsa dahi yukarıda sayılan özellikleri nedeniyle yanıktan, çatlağa, kaşıntıdan kızarıklığa kadar bir çok cilt sorununa çare olmaktadır.

Sudocrem hemoroide iyi gelir mi ?

Hemoroid ağrıları baş gösterdiğinde bir an önce tahriş hissini ve acıyı azaltmak ve bölgeyi yatıştırmak isteriz. Heomorid bölgesine Sudocrem sürdüğünüzde bunun bir miktar faydası olsa dahi yeterli fayda sağlamayacaktır.

Çünkü hemoroid şişliği bir cilt dokusu değildir, toplardamar dokusudur. Basur memesi olarak adlandırılan şişlik toplardamarın genişlemesiyle oluşur ve cilt dokusuna göre aşırı hassas olduğundan Sudocrem buna yeterli derecede etki etmeyecektir.

Sudocrem cilt üzerinde etkilidir. Hemoroid için bize etki mekanizması farklı olan bir krem gerekmektedir. Hemoroid şişliği tahriş olmaya müsait olduğu için sürtünme nedeniyle kaşıntı ve ağrı yapmaktadır.

Bu nedenle hemoroid için kullanılacak kremin öncelikle kayganlaştırıcı etkisi olmalıdır ki hastanın acıları azalsın.Hemoroid dokusu varlığını sürdürdükçe şikayetler hastanın yaşam kalitesini düşürecektir. Doku içindeki enfeksiyonun giderilmesi ve şişliğin ebatlarının azaltılması gerekmektedir.

Piyasada hemoroid için üretilen özel basur kremleri satılmaktadır. Bu kremler Sudocrem gibi cilt kremlerine nazaran hemoroid şikayetlerini gidermede çok daha etkilidirler.

Bazı basur kremleri reçeteyle, bazıları ise reçetesiz satılır. Reçeteli olanları dahi parasını verdikten sonra eczaneden satın alabilmeniz mümkündür. Dolayısıyla doktora muayene olma zahmetine girmeden de basur kremleri satın alabilirsiniz.

İlgili yazı:Basura doktor nasıl bakar ?

Eğer sizde bir süredir hemoroid şikayetleri var  ve sürekli ilerleme eğilimde ise ne Sudocrem ne de basur kremleri basur hastalığının kronik hale gelmesine engel olamayacak sadece şikayetleri azaltacaktır.

Hemoroid hastalığının tedavisi çok yönlüdür ve sadece krem tedavisi yetersiz kalmaktadır.

Hemoroid hastalarının aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri önem taşımaktadır:

  • Sık olarak kabızlık sorunu yaşıyorsanız, lif açısından zengin olan armut, hurma, kayısı ve erik gibi meyveleri ve pırasa gibi sebzeleri bolca tüketerek, bol su içerek bu sorunu aşmaya çalışınız. Kronik kabızlık hemoroid hastalığının ilerlemesini hızlandırmakta, şikayetleri artırmakta ayrıca anal fissür (makat çatlağı) sorununa yol açmaktadır.
  • Uzun süre oturur vaziyette kalmak makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesine yol açtığı için fazla oturmayıp yürüyüş gibi fiziksel aktiviteleri artırmak gerekmektedir.
  • Karın bölgesindeki fazla kilolar (hamilelik de ) kanın aşağıdan yukarı akması esnasında bariyer oluşturduğundan, makat damarlarının genişlemesine yol açmaktadır. Karın bölgenizdeki fazla kiloları veriniz.
  • Uzun süre ayakta durmak da hemoroid şikayetlerini artırmaktadır.
  • Ağır kaldırmak, uzun yol şoförlüğü ve ata binmek gibi uğraşlar da hemoroid şikayetlerini artırmaktadır.

Hemoroid şikayetlerini azaltmak için evde yapılabilecek pratik bir çözüm:

Hemoroid ağrısının şiddetini ancak yaşayanlar bilir. Bu ağrıyı ilaçsız olarak geçirmenin en pratik yolu makat bölgesini 15 dakikalığına ılık suya sokmaktır.

Kasların gevşemesi ve suyun bölgeyi yatıştırması nedeniyle geçici bir rahatlama sağlanmaktadır. Günde iki kere içi su dolu bir leğene veya oturma küvetine oturma seansı uygulayarak hastalığın şiddetlendiği dönemleri daha rahat geçirebilirsiniz.

Hemoroid hastalığının kesin çaresi nedir ?

Eğer hastalık başlangıç evresindeyse yukarıda sayılanlara uygun hareket ederek ilerlemesini durdurabilirsiniz. Aksi halde hemoroid hastalığı yıldan yıla ilerleme eğilimi göstermektedir.

Hastalığın son evresi hemoroid dokusunun ameliyatla alınması olup ameliyat sonrası 15 gün-1 ay epey ağrı çekilmektedir.

Eğer hastalık orta evrelerde ise hemoroidal arter embolizasyonu, skleroterapi ve lastik bant ligasyonu gibi yöntemlerle fazla bir acı olmaksızın hemoroid dokusu etkisiz hale getirilerek tedavi sağlanmaktadır.