Basur hastalığında kullanılan kremlerden birisi de Pruzon kremdir. Makat bölgesinden muayene olmaya çekinen hastalar Pruzon krem reçetesiz alınır mı diye sormaktadırlar.

Basur neden kaşıntı yapar ?

Basur hastalığında görülen yaygın şikayetler, makat bölgesinde baloncuk tarzı şişlik (bazen bu şişlik makatın içinde, bazen de dışında olur) oluşması ve bu şişliğin (basur memesi de denir) iç çamaşıra veya bulunduğu dokuya sürtünmesine bağlı olarak hissedilen, rahatsızlık, tahriş, kaşıntı ve ağrı hissidir.

Basur memesi adı verilen bu baloncuk aslında genişlemek (varisleşmek) suretiyle bulunduğu bağ dokudan sarkmış bir toplardamar parçasıdır. Toplardamarlar deri kadar dış koşullara (su, hava, dışkı, giysi) korunaklı olmadığından mikrop kapması ve tahriş olması çok kolaydır. Basur memesi dış koşullara karşı çok hassastır ve şiddetli kaşıntı ve ağrıya neden olmaktadır.

Pruzon krem basur memesindeki tahriş ve kaşıntı hissini azaltmak için kullanılmaktadır. Basur memesi dışarıya sarkmış ise bu kısımlara sürülür ancak basurun içteki köküne dıştan krem sürmeyle ulaşılamamakta bunun için makata yerleştirilen fitiller kullanılmaktadır. (Fitil makata yerleştirildikten sonra vücut sıcaklığında erimektedir.) Bkz. Proctolog fitil nasıl uygulanır ?

Pruzon krem basur hastalığında ne işe yarar ?

Pruzon kremin yatıştırıcı, kaşıntı önleyici ve yara onarıcı özelliği vardır. Basur kaşıntılarını azaltmakta oldukça etkilidir. Uyuşturma özelliği yoktur. Yani basur acısını azaltmaz. Fakat kaşıntı hissini engellediği için epey rahatlatır.

Pruzon krem bitkisel kortizon içerir. Kaşıntı kremleri genellikle kortizonludur ve kortizon içerikli kremler uzun süre kullanılmaz. Basur hastalığı ise uzun süreli tedavi gerektirmektedir. Pruzon krem bitkisel kortizon içermesi nedeniyle kortizonlu kremlere göre daha uzun süre kullanılabilmektedir.

İlgili yazı:Basura doktor nasıl bakar ?

Pruzon krem reçetesiz alınır mı ?

Hastalar eczaneye gittiklerinde reçete olmaksızın Pruzon krem (pomad) satın alıp alamayacaklarını sormaktadırlar. Bir çok hasta basur hastalığı için doktora gitmeye çekinmekte, bunun yerine şikayetlerini ortadan kaldırmak amacıyla reçetesiz de satılan ilaçlar, kremler kullanmayı tercih etmektedirler.

Bazı hastalar makattaki kaşıntının sebebinin basur mu, mayasıl mı veya mantar hastalığı mı bunu dahi bilmeden kaşıntı için direk şikayet giderici satın almayı düşünmektedirler.

Halbuki semptomatik tedavi sadece hastanın çektiği sıkıntıyı azaltır ama hastalığın kendisini tedavi etmez. Dolayısı ile basur kaşıntısı için Pruzon krem kullanıldığında basur hastalığı ilerlemeye devam edebilir.

Bu nedenle kendinde basur hastalığı olduğundan şüphelenen hastalar öncelikle doktora giderek muayene olmalı ve doktorun önerdiği tedaviyi uygulamalıdır.

Eczaneden Pruzon krem satın almak için bu kremi doktora reçete ettirmenize gerek yoktur, reçetesiz de satın alabilirsiniz.

Devletimiz halk sağlığının korunması amacıyla bazı ilaçların reçete olmadan satın alınmasını yasaklamıştır ama Pruzon krem bu kapsama girmemektedir.

Pruzon krem fiyatı

Pruzon 40 gramlık pomad krem piyasada 40 TL ile 60 TL arası fiyatlara satılmaktadır. 40 TL’lik fiyata çoğu eczanede ulaşamazsınız. Mahalle aralarındaki eczanelerde ortalama olarak 50-60 TL civarında satılmaktadır. Bazı internet sitelerinde zaman zaman kampanya yapılmakta ve fiyatı 40-45 TL civarına düşmektedir.

Pruzon krem SGK öder mi?

Pruzon kremin fiyatı, bu kremin düzenli kullanılacağı düşünüldüğünde pek de az değildir. Bazı internet sitelerinde 4’lü paket şeklinde indirimli satışlar olsa da yine de pahalıya gelmektedir.

Bu nedenle “acaba aile hekimine gidip şikayetimi anlatsam, bu kremi bana reçete eder mi ?” veya “Bir dermatolog bana bu konuda rapor çıkartsa bundan sonra bu ilacı SGK kapsamında alabilir miyim ?” şeklinde akıllara sorular gelmektedir.

Bu konuda detaylı bilgilere “Pruzon krem SGK öder mi ?” başlıklı makalemizde ulaşabilirsiniz.