Ozonlu zeytinyağı basura iyi gelir mi sorusuna bu makalede cevap verilmektedir. Basur hastalarının uyguladığı evde tedavi yöntemlerinden birisi de ozonlu zeytinyağını basur bölgesine sürmektir.

Bu yöntem hakikaten de işe yarıyor mu, bu sorunun cevabı için okumaya devam ediniz…

Ozonlu zeytinyağının faydaları ile ilgili bilgiler genellikle bu yağın pazarlamasını yapan firmalarca internete servis edilmekte ve internet ortamında dolaşan bilgilerin bazıları abartılı veya yanlış olabilmektedir. Bu nedenle bu ürünü kullanacak kişilerin iyi araştırma yapması gerekmektedir.

Ozon nedir ?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir gaz  (O3) olup flor ve persülfattan sonra üçüncü en güçlü oksidatif ajandır. Ozon, organik veya inorganik bileşiklerle hemen reaksiyona girerek oksitleme özelliğine sahiptir.

Bu sayede ozon, bakteri, virüs ve mantar dahil tüm mikroorganizmaların plazma zarını oksitlemekte ve bu mikroorganizmaları parçalamaktadır. Bu nedenle ozon uzun yıllardır dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Ozon, tıpkı taze kesilmiş çimen kokusu gibi bir kokuya sahiptir ve aynı koku, ozonla temas eden tüm malzemelerden de hissedilebilmektedir.

Ozonlu zeytinyağı nedir ?

Ozonlu zeytinyağı, %100 saf sızma zeytinyağına ozon ilave edilmesiyle elde edilen yağdır. Zeytinyağına ozon eklendikçe rengi açılır (şeffaflaşır) ve yoğunluğu artar.

Aşağıdaki resimde zeytinyağı ile ozonlu zeytinyağı arasındaki renk farklılıkları yer almaktadır.

Ozonlu zeytinyağı basura iyi gelir mi

Özelliğini kaybetmemesi için ozonlu zeytinyağı koyu renkli şişelerde satılmaktadır. Bu nedenle şişedeki ürünün asıl rengi dışarıdan görülmemektedir. Sahte veya kalitesiz ürünü anlamanın yollarından birisi rengine bakmak olup ürünü satın alacak kişinin şişe içindeki sıvıyı görmesi ve koklaması gerekmektedir.

Ozonlu zeytinyağı eklem rahatsızlıkları, cilt ve saç problemleri için yıllardır kullanılmaktadır. Ancak ne derece etkin olduğu halen tartışılmaktadır. Faydalı olduğu söylenen konulardan birisi de basurdur.

Basur nedir ?

Makat bölgesinde bulunan toplardamarlardan birinin genişlemesi ve içi iltihap dolmasıyla gelişen rahatsızlığa basur denilmektedir. İltihaplanan toplardamar makat ağzında ise dış basur, makat içinde ise iç basur olarak anılır.

Basur oluşumuna neden olan birkaç faktör vardır:

  • Kronik kabızlık
  • Uzun süreli oturmayı gerektirecek meslekler (bilgisayar başı çalışmak, veznedarlık vs.)
  • Makata baskı yapan uğraşlar (Ata binmek, uzun yol şoförlüğü yapmak vs.)
  • Ağır kaldırmayı gerektiren meslekler ve şişmanlık
  • Hamilelik

Yukarıdaki faktörler devam ettikçe basur hastalığı ilerlemeye devam etmekte, semptomatik tedavi sadece şikayetleri azaltmaktadır.

Basur hastalığı belli bir evreye ulaştığında krem, fitil ve bitkisel tedavi yeterli olmamakta, ameliyatsız veya ameliyatlı tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Ozonlu zeytinyağı basura iyi gelir mi ?

Ozonlu zeytinyağında, sızma zeytinyağının antioksidan, nemlendirici, besleyici, dış tahriş edicilere karşı koruyucu özellikleri ile ozonun arındırıcı, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri birleştirilmiş durumdadır.

Ozonlu zeytinyağı cilde sürüldüğünde zeytinyağı ve ozon birlikte sinerjik olarak hareket ederek iltihabı azaltmaktadır.

Basur memesine ozonlu zeytinyağı sürüldüğünde bir miktar kayganlık sağlanarak sürtünme kaynaklı tahriş azaltılmakta ayrıca bölge mikroptan temizlenmektedir. Ayrıca iltihabı azaltmada yararı bulunmaktadır.

Ozonlu zeytinyağı basur için üretilen krem ve fitillerle benzer bir etki göstermektedir. Ancak onlarla aynı etkiye sahip olduğu veya daha etkili olduğunu söylemek için elimizde bir kanıt bulunmamaktadır. Daha az etkili olması muhtemeldir.

Basur tedavisi gören kişiler doktorun bilgisi dahilinde ana tedaviyi desteklemek amacıyla ozonlu zeytinyağı da kullanabilirler.

Basuru tedavi etmek için öncelikle basuru oluşturan faktörlere karşı önlem almak, basur ilerlemiş ise bunun tıbbi tedavisini olmak gerekir. Ozonlu zeytinyağı bu konuda ancak ana tedaviye yardımcı tedavi aracı olarak düşünülmelidir.

Basur için ozonlu zeytinyağı nasıl kullanılır ?

Basur hastalığının tedavisinde doktorlar genellikle hastalara günde iki kez oturma banyosu önermektedir.

Oturma banyosu makat bölgesindeki kasları gevşeterek ağrıyı azaltmaktadır. Eğer basur için ozonlu zeytinyağı kullanmayı düşünüyorsanız oturma banyosu yaptıktan sonra makat bölgesini iyice kurulayınız ve ozonlu zeytinyağı ile bölgeye hafifçe masaj yapınız.

Eğer oturma banyosu uygulamıyorsanız akşam yatarken ve sabah olmak üzere günde iki kez ozonlu zeytinyağı ile masaj yapınız.

Basur tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Basur hastalığı oldukça yaygın olan ve ilerleme özelliği olan bir hastalıktır. Hastalığın mahrem bir bölgede oluşması nedeniyle çoğunlukla teşhis ve tedavide geç kalınmaktadır.

Ancak şu unutulmamalıdır ki basur tedavisine ne kadar geç başlanırsa, hasta o kadar fazla acı çekecek ve daha fazla maliyete katlanacaktır.

Öncelikle hastadaki şikayetlerin basur hastalığı ile alakalı olup olmadığının net olarak belli olması gerekir. Bunun tanısını koyacak kişi doktordur.

Bkz. Basur hastalığına hangi bölüm bakar ?

Bkz. Basura doktor nasıl bakar ?

Basur hastalığının başlıca belirtilerinden bazıları kanama, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kanama gibi şikayetler olup anal fissür, mayasıl veya mantar hastalıklarında da benzer şikayetler olduğu için basur hastalığı bu hastalıklar ile karıştırılabilmektedir.

Bkz. Anal fissür nedir ?

Bkz. Basur nasıl anlaşılır ?

Bkz. Basur kanaması ne kadar sürer ?

Basur hastalığının tedavisi hangi evrede olduğuna göre değişmektedir. Başlangıç evresinde iken evde yapılabilecek tedavi usulleri yeterli olurken, orta ve ileri seviyede ise tıbbi tedavi şarttır.

Bkz.Basura iyi gelen otlar

Bkz. Basur evreleri

Bkz. Evde basur tedavisi nasıl yapılır ?

Bkz. Basura iyi gelen kremler

Eğer hastada basur memesi oluştu ise öncelikle bunun iç basur mu yoksa dış basur mu olduğu tespit edilmelidir. Basur hastalığının son evresinde tek çare ameliyattır ve ne yazık ki basur ameliyatı ve sonrası hasta için sıkıntılı geçmektedir.

Bkz. Basur memesi nasıl iner ?

Bkz. Basur ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Bu nedenle hastaların, basur hastalığının ilerlemesine meydan vermeden ameliyatsız tedavi seçeneklerini değerlendirmesi gerekmektedir. Günümüzde basur hastalığı için skleroterapi, bant ligasyon ve hemoroidal arter embolizasyonu gibi ameliyatsız tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Bkz. Hemoroidal arter embolizasyonu fiyatı

Bkz. Bant ligasyon ücreti

Bkz. Skleroterapi nedir ?

Basur tedavisinde yaşanan sıkıntılı durumlardan birisi tedavi uygulandıktan sonra hastalığın yeniden nüksetmesidir. Bunun sebebi basur hastalığına neden olan faktörlerin yeniden bu hastalığı üretmeleridir.

Eğer hastalar basur neden olur, bunu bilirlerse ve önlem alırlarsa hastalığın tekrar etme riski azalacaktır.

Kadınlarda basur hastalığı

Basur hastalığı kadınlarda erkeklere göre daha az görülmektedir. Bununla birlikte gebeliğe bağlı basur şikayeti yaşayanların sayısı da az değildir. Gebelik döneminde her ilacın kullanılamıyor olması ve bebeğin zarar görme riski nedeniyle anne adayların basur hastalığı hakkında bilgili ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bkz. Gebelikte hemoroid için hangi ilaçlar kullanılır ?

Bkz. Gebelikte oluşan hemoroid doğumdan sonra geçer mi ?

Bkz. Hamilelikte basur normal doğuma engel mi ?