Tıbbi tedaviyi kolaylaştırmak üzere basura iyi gelen otlar kullanılır. Aşağıda basura iyi gelen otlar ve ne işe yaradıkları yer almaktadır.

Limon balsamı

Bu, nane ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Sindirim problemlerini tedavi eder ve anal venlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Süt dikeni

Bu papatya ailesinden çiçekli bir bitkidir. Ağrı kesici özelliği nedeniyle kullanılır.

Mango

Dünyadaki en popüler tropikal meyvelerden biridir. Kurutulduktan sonra toz haline getirildiğinde tohumlarının kanama ve ağrıyı azaltma özelliği vardır.

Yaban mersini

Flavonoidler ve antosiyanositler bakımından zengin olan bu bitki kan dolaşımını iyileştirir ve damarları güçlendirir.

Gotu kola

Bu maydanoz ailesinden bir bitkidir. Endonezya, Hindistan ve Büyük Okyanus bölgesinde yetişir. Yaraları iyileştirici ve deriyi onarıcı özelliği vardır. Anüsteki ağrı ve şişmeyi azaltır.

Geniş yapraklı sinirli ot (Plantago majör)

Bu Avrupa, Kuzey ve Orta Asya’da doğada yetişen çıplak, kalın köklü bir bitkidir. Enfeksiyon önleyici ve hücre yenileyici özelliği vardır. Aynı zamanda antibakteriyeldir.

Karakafes otu

Şişkinliği ve enfeksiyonu azaltır, ağrı kesici ve anti bakteriyel özelliği vardır. Basurun tekrarlamasını önler, kılcal damarları güçlendirir.

Kırmızı biber

Her ne kadar acı yemek basur ağrıları artıracak olsa da acı kırmızı biberin kan dolaşımını hızlandıran bir özelliği vardır. Kaşıntı, şişlik sorunlarını azaltır, antibakteriyeldir.

Kırmızı karaağaç

Yaraları iyileştirici, öksürük ve mide bulantısını kesici özelliği vardır. Basur ağrısını gidermek için kullanılır.

Sarı tatlı yonca

Sarı çiçekleri olan hoş kokulu bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırır, ağrı ve şişmeyi azaltır.

Aynısafa

Bu hem bahçede süs olarak yetiştirilen hem de ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Boaz ağrısına karşı da kullanılır. Anti viral ve  ağrı kesici özelliği vardır anal venlerdeki ağrı ve şişmeyi azaltır.

Kuş otu

Tavuklara yem olarak verilen bu bitki cilt ve pulmoner hastalıkları tedavi etmek için kullaılmaktadır. Antioksidan bakımdan zengindir, ağrıyı keser, iltihabı kurutur.

At kestanesi

Kan dolaşımını düzenler, damarları geliştirir. Bu nedenle dolaşım bozukluklarında kullanılır. Basur memesinin şişliğini ve ağrısını azaltır.

Kaynak: http://cure4hemorrhoid.blogspot.com.tr/p/top-30-herbs-that-cure-hemorrhoids.html