Bir çok kişi basur için ilaç kullanmak istemez. Daha doğrusu bu hastalığa yakalananların bir çoğu hekime görünmeye çekinir. Hamileler ve yeni doğum yapan anneler ise basur için ilaç kullanmak istemezler.

Bunlar veya başka sebeplerle insanların bir çoğu basura yakalandıklarında evde bitkisel tedavi uygulamayı tercih ederler. Aslında doktora gitmek en doğru yoldur ama yine de bitkisel tedavi arayışına girenler için patlıcanla basurun nasıl tedavi edildiğini anlatacağım.

Basur için patlıcan kürü hazırlanışı

İki adet patlıcanın kafa kısmındaki yeşil kısmı çıkarılır ve yarım litre suda 15 dakika kaynatılır. Elde edilen su gün içinde tüketilir. Her gün ayrı hazırlanır.

Basur için patlıcan merhemi hazırlanışı

Bir adet patlıcan parçalayıcıda çekilir ve vazelin ilave edilir. Elde edilen patlıcan kremi basur memesine sürülür.

Basur için patlıcan çayı hazırlanışı

Patlıcan güzelce yıkandıktan sonra uzunlamasına 4 parçaya bölünür. 4 su bardağı kaynatılır ve içine patlıcan parçaları atılır ve yumuşayana kadar kaynatılır. Elde edilen patlıcan suyu üçe bölünerek bir gün içinde içilir. Bu kürü her gün veya iki günde bir hazırlayabilirsiniz.

Basur için patlıcan püresi tarifi

Bir adet patlıcanı dört parçaya bölüp haşlayın. Haşlanınca püre haline gelecektir. Haşlanmış patlıcanları ısıtılmış bir havluya koyun ve üzerine basurlu bölge gelecek şekilde oturun ve 15-20 dakika bu şekilde bekleyin.

Basur için patlıcan yaprağı

Patlıcan yapraklarının ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Patlıcan yapraklarını hafifçe ezin ve basır memesi üzerine bandaj yapın.

Patlıcanın basura diğer bir faydası

Patlıcan lifli bir sebzedir ve kabızlığa iyi gelir. Kabızlık dışkıyı sertleştirdiği ve ıkınma suretiyle makata basıncı artırdığı için basur hastalarının uzak durması gereken bir şeydir. Patlıcan da dahil olmak üzere sebzeleri bolca yerseniz basur hastalığında bir miktar rahatlama hissedersiniz.

Kaynak:

How To Cure Bleeding Hemorrhoids Fast – 7 Powerful Tricks

http://www.self-healing-herbs.com/postpartum-hemorrhoids-eggplant.html