Basur hastalarının tetikleyici gıdalara dikkat etmesi gerekir. Domates basuru tetikler mi, yoksa hastalığa karşı faydalı maddeler mi içerir, bu makalede bunlara yer vereceğiz.

Reflü ve ülser hastaları için domates tetikleyici bir unsurdur. Domatesin bazı bünyelerde ciddi etkileri vardır. Çok yendiği zaman kaşıntı yapabilir.

Basur hastaları acı baharat, keskin ekşi tatlar ve asitli gıdalardan uzak durması gerekir. Bu tür besinler hem hastalığı ilerletir hem de basur ağrılarını artırır. Peki domates bu gruba girer mi ?

Domatesin her bünyeye farklı etki yaptığı bilinmektedir. Bazı kişilerde domates yemek makat kaşıntılarını artırmakta ve basuru tetiklemektedir. Bazılarında ise domates ciddi bir sorun yaratmamaktadır.

Araştırmalar sonucunda domatesteki flavonoidin basur kanamasını durdurmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla domatesin alerji ve kaşıntıya neden olmadığı kişiler domatesi şifa niyetine tüketebilirler.

Domates asitli bir içeriğe sahiptir, acaba bu nedenle basuru azdırır mı merak edenler vardır. Domatesin ekşiliği baharat ve acının etkisine göre zayıf kalmaktadır. Ülseri azdırsa da basuru tetikleyecek derecede değildir. Elbette aşırıya kaçılmadığı sürece.

Basur hastaları domates yemeli mi, yememeli mi ?

Domates yaygın kullanımı olan bir sebzedir. Basur da yaygın görülen bir hastalıktır. Domatesi tüm basur hastalarına yasaklamak yerine domatesi denemek gerekir. Sabah kahvaltısında bol domatesli bir menemen yapın ve akşam olacakları izleyin. Domatesi sınamanın en iyi yolu bu olacaktır.