Basur hastalığının tedavisinde sadece ilaç kullanmak yeterli olmamakta, bazı evde tedavi usullerinin de tıbbi tedaviyi desteklemek için uygulanması gerekmektedir.

Basur şikayetleri arttığında bunları azaltmak için basur kremleri, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kas gevşeticiler, damar koruyucular, kanama azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bunlara ilave olarak günde en az oturma banyosu, fazla oturmayıp basura iyi gelen egzersizleri yapmak ve kabız olmamak için sindirimi kolaylaştıran lif ve vitamin açısından zengin gıdaları tüketmek gerekmektedir.

Basura faydalı olan bazı yiyecekler şunlardır:

·         A Vitamini İçeren Besinler: Bezelye, havuç, patates, kayısı, ıspanak, bal kabağı ve yumurta

·         B Vitamini İçeren Besinler: Patates, pirinç, mercimek, ton balığı, tahıllı gıda, fasulye, hindi eti

·         C Vitamini Bakımından Zengin Basura İyi Gelen Yiyecekler: Ahududu, portakal, kuşburnu, çilek, kivi, limon (Makat yanması yaşayan hastaların bu yiyeceklere dikkat etmesi gerekir)

·         İçerisinde E Vitamini Olan Besinler: Ceviz, pancar, şalgam, ay çiçek yağı, badem, zeytin, balık

·         Tahıllı Yiyecekler: Esmer pirinç, kepek, mısır ve mısır gevrekleri

·         Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler: Kuru incir, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm, ceviz

·         Meyveler: Elma, kavun, muz, vişne, armut, üzüm, şeftali, kayısı, erik (Kabuklu tüketilmelidir)

·         Sebzeler: Domates, kereviz, yeşilbiber, mantar, kıvırcık, salatalık, soğan

Kaynak

Limon basura iyi gelir mi ?

Basura iyi gelen yiyeceklerden biri de limondur. Basur hastalığında limon hem yenilerek hem de basur bölgesine sürülerek kullanılmaktadır.

Limon C vitamini açısından zengindir. Basur iltihaplanmasını önlediği gibi sindirimi kolaylaştırarak basur şikayetlerini azaltır.

Limonu çiğ yiyebilirsiniz veya suya limon ekleyerek kullanabilirsiniz. Bununla birlikte limon tüketimini abartmamak gerekmektedir. Fazla limon tüketimi basur hastalığı için yarardan ziyade zarar getirmekte, basur şikayetlerini artırabilmektedir.

Limon basur bölgesine sürülerek de kullanılır. Antioksidan ve iltihap önleyici özellikte olan limon basur bölgesine sürüldüğünde ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Basur için oturma banyosu yaptıktan sonra limon suyuna pamuğu batırıp basur bölgesine sürünüz.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar ?

Limon basura ne kadar iyi gelir ?

Limon basur için faydalıdır ama ne kadar faydalıdır ? Limonun basura iyi gelip gelmemesinden ziyade limonun basura ne kadar iyi geldiğini bilmek önemlidir.

Günümüzde basur hastalığı tedavisini destekleyici bir çok evde tedavi metodu bulunmakla birlikte tıbbi tedaviyi bypass etmek, yani tıbbi tedaviden vazgeçmek mümkün değildir.

Basur şikayetleri için yaygın olarak basur kremleri kullanılmakta olup bu kremler limonun verdiği faydadan daha fazlasını sağlamaktadır.

Bu nedenle basur şikayetleri için basur kremi kullanan birinin ayrıca bölgeye limon sürmesine gerek yoktur. Krem kullanmıyorsa limon sürebilir.

Basura iyi gelen bir Hint yöntemi

Hindistanda basur şikayetlerini azaltmak için şu karışım kullanılmaktadır:

Sabah aç karnına oda sıcaklığında bir su bardağı süte yarım limonu sıkın ve karıştırıp için. Bunu üç gün uygulayınca sindirim sistemini rahatlatmakta ve basur şikayetlerinde azalma olmaktadır.

Özellikle bağırsakları yavaş çalışan ve sık kabız olan kişilere önerilmektedir.

Limon basura zararlı mı ?

Aşırı miktarda tüketilirse EVET. Limon keskin bir tada sahiptir ve bir çok narenciye gibi fazla tüketilmesi halinde cildin reaksiyon vermesine sebep olmaktadır. Bu nedenle basur hastalarının limonu ölçüyü kaçırmadan, aşırıya kaçmadan tüketmeleri gerekmektedir.