Kekik bir çok sağlık sorunun bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Bu makalede kekik basura iyi gelir mi  sorusuna cevap verilmektedir.

Basur, yaygın ve ilerleyici nitelikte bir rahatsızlık olup başlangıç evresinden itibaren önlem alınmazsa hayatı çekilmez hale getirebilmektedir.

Basur nedir, nasıl oluşur ?

Vücudumuz bir damar ağı ile örülmüş olup her bir kas grubunun beslenmesi için damarlar dokuların içine kadar yayılmıştır.

Makat bölgesinde anüsün hareketlerini kontrol eden kaslar bulunmakta olup bu kasların kan ihtiyacını karşılayan irili ufaklı damarlar bulunur.

Basur hastalığı makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Toplardamarlar genişledikten sonra içlerinde pıhtı ve iltihap birikmekte ve bazı gölgelerinde bombe oluşmaktadır. Bombe yapmış toplardamarların biraz daha şişip sarkmasıyla basur memesi oluşmaktadır.

Basur hastalığında tek bir basur memesi oluşabileceği gibi birkaç tane de basur memesi oluşabilir. Basur memesi, dokunulduğunda aşırı derecede acı veren bir toplardamar parçasıdır. Ne yazık ki memeleşmiş toplardamar eski haline gelemez.

Makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesinin iki sebebi bulunmaktadır:

Birincisi; toplardamarların içlerinde bulunan valfler zamanla işlevlerini kaybetmeye başlar ve bunun sonucunda da vücudun bazı bölgelerindeki toplardamarlardaki kan yavaş akar ve yavaş akan bölgelerde toplardamar genişlemesi olur. Bu durumdan en fazla etkilenen bölgeler bacaklar (varis hastalığı) ve makattır. (Basur hastalığı)

İkincisi; çok çalışan kasların kan ihtiyacının da fazla olmasıdır. Vücut geliştirme üzerine çalışanların pazularındaki damarların aşırı genişlediği gibi kronik olarak kabızlık sorunu çekenlerin de makat damarları genişler. Bisiklete binmek, ağır kaldırmak ve şişmanlık gibi faktörler de makat kaslarının fazla çalışmasına sebep olduğu için basuru tetiklemektedir.

Kekik basura iyi gelir mi ?

Kekikte C, A, K, E vitaminleri, folik asit, potasyum, selenyum,demir, magnezyum, kalsiyum mineralleri, betakaroten ve B-kompleks vitaminleri bulunmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirdiği için kış aylarında nezle grip gibi üst solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kekik kalp ve damar hastalıklarına, sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve kansere de iyi gelmektedir.

Antiseptik özelliği olması nedeniyle kekik çayı ile gargara yapılırsa ağız içindeki ve boğazdaki mikroplar ölür.

Kekik yağı cilde iyi gelir, özelikle saç derisi için faydalıdır.

Kekik bitkisi, çay yapılarak, yağ olarak ve tohumunu tüketerek kullanılmaktadır.

Kekik yağı basura iyi gelir mi ?

Kekik yağı, kekik bitkisinin buhar distilasyonu sonucunda damıtılmasıyla elde edilir. Kekik yağının antibakteriyel özelliğinden sağlık alanında yararlanılır.

Kekik yağı, keskin ve güçlü bir yağ olduğu için cilde doğrudan temas ettiğinde tahriş edebilmektedir. Bu nedenle su ile seyreltilerek veya kaynar suya damlatılarak buhar banyosu yapılarak kekik yağından faydalanılmaktadır.

Basur hastalığında doktorlar oturma banyosu önermektedirler. Kekik yağı mikrop kırıcı özelliği olması nedeniyle oturma banyosuna kekik yağı damlatılabilir. Fakat bu işlemin basur hastalığına yararlı olacağına dair bir bir araştırma yoktur.

Kekik yağı doğrudan basur memesine sürülürse tahriş edici olabilir. Bunun yerine basur kremi kullanmanızı öneririz.

Kekik çayı basura iyi gelir mi ?

Kekiğin yaygın tüketim şekillerinden birisi kekik çayı şeklinde tüketmektir. Kekik çayının bir çok faydası olduğu bilinmekle birlikte basura iyi geldiğine dair kanıt bulunmamaktadır.

Kekik tohumu basura iyi gelir mi ?

Kekik tohumu, sindirimi kolaylaştıran, iltihap önleyici, kas kasılmalarını önleyici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Ağız yoluyla kekik tohumu alırsa basur hastalığına bir miktar faydası olabilir veya olmayabilir, bu konuda yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır.

Özetle;

Kekik bitkisinin basur hastalığına faydalı olduğuna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır.

İLGİLİ YAZILAR:

Basura doktor nasıl bakar ?

Kirpi eti basura iyi gelir mi ?