Gres yağının basura iyi geldiği iddia edilmektedir. Pek bu doğru mudur, gres yağı basura iyi gelir mi ?

Gres yağı, bildiğimiz madeni yağlara göre akıcılığı düşük olan (yarı akışkan) bir yağ çeşididir.

Gres yağı yüzde 80-90 petrol bazlı yağ ile bir miktar kalınlaştırıcı madde (kalsiyum, sodyum sabun jeli) ve katkı maddelerinin birleşimi ile elde edilir.

Gres yağı ne işe yarar ?

Gres yağı bir metalik parça yağlayıcıdır. Yağın metal üzerinde uzun süre kalması için akışkanlığının motor yağından düşük olması gerekmektedir. Gres yağı yağlanma periyodu uzun (veya bir kere yağlanıp ömür boyu yağlanmayan) makine ve motor parçalarını yağlamak için kullanılır.

Gres yağının bir çok çeşidi olup bunlar kapı menteşelerini yağlamaktan, elektrik motorlarını yağlamaya kadar farklı amaçlarla kullanılırlar.

Gres yağı basura iyi gelir mi ?

Basur hastalığı, şikayetlerinin şiddetlendiği dönemlerde hayatı çekilmez hale getiren bir hastalıktır. Ağrılar arttığı zaman ne oturabilirsiniz, ne yatabilirsiniz, ne de herhangi bir işle meşgul olabilirsiniz. Ufak bir hareketinizde bile basur memesi acı verir.

Acı olmadığı zamanlarda da tahriş ve kaşıntı nedeniyle aklınız hep basur bölgesinde kalır.

Basur hastalığı yukarıda tarif edilen evreye kişilere doktora görünmesi tavsiye edilir ama basur hastalığında doktora gitme oranı pek yüksek değildir.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar ?

Hastalar doktora gitmek yerine basur memesini kuruttuğu söylenen bazı bitkileri ve kürleri deneme veya en azından sürtünme şikayetlerini azaltmak için bazı yağları kullanma eğilimindedirler.

Gres yağı motor yağı ve bitkisel yağlara göre akışkanlığı düşük olduğu için basur memesine sürüldüğünde uzun süre kalır. Zeytinyağı ise basur memesinden daha çabuk akıp gider.

Gres yağını basur hastalığı için tavsiye edenlerin mantığı şudur:

Makine parçalarına yağ sürüldüğünde sürtünme ve aşınmaya karşı önlem alınmış olur. Basur memesine gres yağı sürüldüğünde bir miktar kayganlık sağlanır ve sürtünme kaynaklı acılar azalır. Hemen akıp gitmediği için sabah sürüldüğünde akşama kadar idare eder, pantolonu kirletmez.

Bununla birlikte gres yağının cilt ile temas etmesi halinde ne tür bir reaksiyon oluşur, iltihap mı olur, kızarıklık mı olur, böyle bir şeyin bilimsel olarak deneyi yapılmadığı için basur bölgesine gres yağı sürülmesini tavsiye etmemekteyiz.

Bunun yerine basur kremi kullanabilirsiniz. Reçete olmadan da basur kremi satın almak mümkündür.

Basur kremleri hem kayganlık sağlamakta, hem de tahrişi, kızarıklığı ve acıyı azaltan özellikler barındırmaktadır.

Basur için basur kremi nasıl kullanılır ?

Doktorlar basur hastalarına oturma banyosu önermektedirler. Oturma banyosu sadece makat kısmının ıslatıldığı bir banyo şeklidir. Bir oturma küveti (piyasada oturma küvetleri satılmaktadır) veya leğene ılık suyu dolduruyorsunuz ve 15-20 dakika bu suya oturuyorsunuz.

Basur memesi yumuşayınca basur kremini sürüp basur memesini içeri itiyorsunuz. Bu uygulamayı sabah ve akşam uyguladığınız zaman basur şikayetlerinde önemli derecede azalma olmaktadır.

Basur tedavisi nasıl yapılır ?

Basur hastalığında en önemli unsurlar hastanın sık kabız olması, sert dışkılaması, fazla kiloları olması, ağır kaldırması veya makata baskı yapan işlerler uğraşması (uzun yol şoförlüğü, ata binmek, motorsiklet kuryeliği, veznedarlık, tekstil işiyle uğraşmak vs.) ve uzun süre oturmaktır.

Doktorlar basur hastalarına bu konularda tavsiyeler vermektedir.

Eğer basur hastası kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sorunlar yaşıyorsa hurma, erik, kayısı gibi meyveleri gün aşırı tüketmesi, bol su içmesi ve hareketsiz yaşam biçiminden uzak durması gerekir.

Son evreye gelmiş basur hastalığında basur memesinin cerrahi operasyon ile kesilip alınmasından başka çare yoktur. Hastalık orta evrede ise lastik bant ligasyonu ve skleroterapi gibi nispeten daha acısız ve kolay yöntemlerle kolayca tedavi edilmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Arko krem basura iyi gelir mi ?

Kirpi eti basura iyi gelir mi ?