Basur hastalığı kaynaklı şikayetler basur kremleri yardımıyla hafifletilebilmektedir. Basur makat bölgesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için bir çok hasta bu rahatsızlık için doktora gitmeye çekinmekte, bunun yerine şikayetlerini azaltan bazı krem ve bitkisel tedavi yollarını denemektedir.

Arko krem bir çoğumuzun evinde bulunan ve çok amaçlı kullandığımız kremlerden biridir. Eskiden fazla çeşidi olmayan bu kremin günümüzde çeşitleri de çoğalmış ve daha fazla amaca hizmet eden ürünleri çeşitli boy ve seçeneklerle piyasada satılmaktadır.

Arko krem içeriği nedir, ne için kullanılır ?

Arko krem fiyat/performans çerçevesinde düşünüldüğünde oldukça cep dostu ve iş görür bir kremdir. İçeriğinde balmumu ve gliserin olan ve bazı vitamin ile minerallerle içeriği desteklenen arko krem aşağıda belirtilen amaçlar için kullanılmaktadır:

  • Soğuk ve kuru havalarda cildin dış etkenlere karşı yağ ve nem dengesinin korunması
  • Su ve temizlik ürünleri nedeniyle tahriş olan cildin onarılması ve bu etkenlere karşı korunması
  • Tıraş sonrası tahrişin önlenmesi, cildin yumuşak tutulması
  • Cildin çabuk kuruyan, çatlayan diz, dirsek gibi bölgelerindeki nem oranının korunması
  • Küçük çatlak, çizik ve yaraların daha kolay iyileştirilmesi

Arko krem basura iyi gelir mi ?

Basur hastalığı, makat bölgesindeki damarların genişlemesine bağlı olarak meydana gelen, acı veren ve tedavi edilmezse şiddeti artma eğilimde olan bir rahatsızlıktır.

Basur hastalığının başlıca şikayetleri, kanama, tahriş, rahatsızlık hissi, kaşıntı ve ağrı olmasıdır. Basur memesi anüs dışına çıktığında hastalık ileri evreye taşınmış olur ki bu evrede basur kaynaklı şikayetler oldukça ciddi hale gelmektedir.

Basur hastalığının tedavisi için üretilmiş özel basur kremleri vardır. Bu kremleri doktor reçetesi olmadan eczaneden satın alabilirsiniz. Her bir basur kreminin kendine göre artı yönleri bulunmaktadır.

Basur kremleri ağrıyan bölgenin lokal olarak uyuşturulması, tahriş hissinin ve kaşıntının azaltılması için basurlu bölgenin yatıştırılması, kayganlaştırılması, basur şişliğinin indirilmesi için doku büzülmesi, iltihap ve pıhtı azaltılması gibi işlevlere sahiptir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki dünyanın en iyi ve en özel basur kremini satın almış olsanız dahi bu krem bazı şikayetleri azaltabilir ama hastalığın ilerlemesinin önüne geçemeyebilir, basur hastalığını tedavi edemeyebilir.

Basur hastalığında krem tedavisi, şikayetleri azaltmaya yarayan ana tedaviye yardımcı bir tedavidir.

Arko krem basurlu bölgenin tahrişini azaltmada bir miktar etkili olsa da sıradan bir basur kremi kadar bu konuda etkili değildir. Çünkü ağrı kesici veya bölgesel uyuşturucu etkisi yoktur.

Arko krem basur bölgesine sürüldüğünde bölgeye biraz kayganlık sağlar, basur bölgesinde bariyer oluşturarak tahrişi, kaşıntıyı ve ağrıyı az da olsa azaltır. Eğer elinizin altında basur kremi yok ise “hiç yoktan iyidir” düşüncesiyle basur için arko krem kullanabilirsiniz.

Basur için arko krem nasıl kullanılır ?

Arko kremin basur için etkisini artırmak için kullanmadan önce oturma banyosu yapılması önerilmektedir. Oturma banyosu, bir leğen veya oturma küvetine ılık su doldurularak ve bu suya 15-20 dakika oturmaktan ibarettir.

Oturma banyosu sonrasında makat kaslarınızda gevşeme olur, basur memesi yumuşar ve acınız biraz azalır. Bu sayede arko kremi basur memesine sürerken daha az acı duyarsınız. Ayrıca basur memesini içeri ittirmek istediğinizde bunu daha kolay ve daha az acı ile yaparsınız.

Oturma banyosundan sonra arko krem sürebilirsiniz. Günde en az iki defa oturma banyosu ve arkasından arko krem uygulayabilirsiniz.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar ?