Basur hastalığının tıbbi tedavisini desteklemek için bu hastalığa uygun şekilde beslenmelisiniz. Udi hindi yağı alternatif tıpta kullanılan ve bir çok sağlık sorununa iyi geldiğine inanılan bir maddedir.

Bu makalede Udi hindi yağı basura iyi gelir mi sorusuna cevap verilecektir.

Udi hindi yağı basura iyi gelir mi ?

Udi hindi bitkisi Malezya, Hindistan ve bazı güneydoğu asya ülkelerinin tropik bölgelerinde yetişen ve yıl boyu yaprak dökmeyen bir bitkidir.

Bu bitki kurutulduğunda çubuk tarçın gibi bir görünüme sahip olmakta ve toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Udi hindi yağı, udi hindi bitkisi tozunun zeytinyağı ile karıştırılıp güneşte bekletilmesiyle elde edilmektedir.

Udi hindi yağı doğal antibiyotiklerden biridir ve üst solunum yolları hastalıklarından, sindirim sistemi hastalıklarına kara bir çok alanda tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Udi hindi yağının bazı faydaları şunlardır:

  • Bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır ve kış dönemi hastalıklarına (soğuk algınlığı, nezle, grip, boğaz ağrısı vs.) iyi gelir.
  • Mide ve sindirim sistemi sorunları için kullanılır.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Cinsel performansı artırdığı söylenmektedir.
  • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Egzama, kesik, yanık gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Safra ve böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olduğu söylenmektedir.

Udi hindi yağı nasıl kullanılır ?

Udi hindi yağı acı bir tada sahip olduğundan direk yenilmesi zordur. Bala veya pekmeze karıştırılarak veya suya damlatılarak tüketilir.

Udi hindi yağ çay şeklinde de tüketilebilmektedir.

Eğer cilt sorunları için kullanılacaksa udi hindi yağı maske şeklinde uygulanır.

Basura udi hindi yağı faydalı mı ?

Udi hindi yağının basura iyi geldiğine dair bilimsel bir tespit bulunmamaktadır. Geleneksel tedavi yöntemleri arasında da basurun udi hindi yağı ile tedavi edildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Udi hindi yağının basura iyi geldiği iddiası bir pazarlama stratejisi olsa gerektir.

Bilindiği üzere tıpta “placebo” diye bir kavram bulunmaktadır. Placebo, insanın hastalığına iyi geleceğine inandığı bir şeyi kullanınca kendini daha iyi hissetmesidir. Bazen faydalı olmasa bile bir ağrınız için, iyi geleceğini umarak bir şey kullanırsınız ve bir süre sonra hakikaten de ağrınız azalabilir.

İnsan psikolojisi, olumlu koşullandırma durumunda vücudun fiziksel koşullarını etkileyebilmekte, buna bağlı olarak insan kendini daha iyi hissedebilmekte veya ağrısı azalabilmektedir.

Bu nedenle udi hindi yağı veya diğer bir çok şifalı bitkisel yağ türünün basura iyi geldiği söylenmektedir.

Udi hindi yağı cilde sürüldüğünde olumlu etkisi olabilen bir yağ olmakla birlikte şişen basur memesini indirmede veya ağrılarını azaltmada belirgin bir faydası olmayacağı düşünülmektedir.

Udi hindi yağının ağız yoluyla alınması bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecektir ama basur hastalığına belirgin bir faydası olmayacaktır.

Basur hastalarına tavsiyeler

Klasik olacak ama doktora görünün. Basur için her doktora giden bıçak altına yatacak diye bir şey yoktur. Hastalığın hangi evrede olduğunu bilmek tedavi sürecine ışık tutacaktır. Bkz. Basura doktor nasıl bakar ?

Doktorlar basur için genellikle basur kremi reçete etmekte, basur kremleri udi hindi yağından daha fazla basura fayda etmektedir.

Günümüzde lastik bant ligasyonu ve skleroterapi gibi yöntemler kullanılarak basur ameliyatsız da tedavi edilebilmektedir.

Basuru tetikleyen en önemli üç unsur;

  • Uzun süre oturmak ve hareketsiz yaşam
  • Karın bölgesindeki fazla kilolar
  • Kabızlık

Tır.

Bunlara dikkat ederek basur hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.