Basur hastalığının tedavisinde yararlanılan bitkilerden biri de patlıcandır. Patlıcanın suyu, püresi, közlemesi basur şikayetlerinin azaltılmasında kullanılmaktadır.

Bu makalede, patlıcan közlemesi ile yapılan basur tedavisinin ne derece etkili olduğu hakkında bilgi verilecektir.

Patlıcan közlemesi basura iyi gelir mi ?

Bu soruya cevap vermeden önce hem basur hastalığı hem de patlıcanın nelere iyi geldiği hakkında bilgi verelim.

Basur hastalığı bir damar hastalığıdır ve şöyle oluşur:

Kan vücutta devir daim ederken aşağıdan yukarı doğru akışı esnasında yer çekimine karşı mücadele etmek zorundadır. Damarların içinde bulunan kapakçıklar (valfler) dolaşan kanın hep ileri doğru itilmesini sağlamakta ve bu sayede yer çekimine karşı koyan kalbe doğru olan yolculuğunu tamamlayabilmektedir.

Ancak yaşın ilerlemesi nedeniyle damar hastalıklarına yatkın bireylerde damar içindeki mekanizmanın işlevin azalmasına ve venöz yetmezlik sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorun da bazı bölgelerde kanın yavaş akmasına ve damar genişlemesine yol açmaktadır.

Toplardamarların genişlemesi eğer bacak bölgesinde yaşanırsa varis hastalığına, makat bölgesinde yaşanırsa basur hastalığına yol açmaktadır.

Makat bölgesinde genişleyen toplardamar, pıhtı ve iltihap ile dolarak şişer ve basur memesini meydana getirir.

Fazla oturmak, ağır kaldırmak, kronik kabızlık, şişmanlık ve hamilelik gibi sebepler basur hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Patlıcanın basur tedavisinde kullanılmasının sebeplerinden birisi P vitamini içermesidir. P vitamini flavonoidler adı verilen bileşiklerin ortak adıdır.

Flavonoidler parlak renkli sebze ve meyvelerde bulunan (üzüm, domates,kakao,çilek, limon, kiraz vs) bileşikler olup vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olur.

P vitamini içeren patlıcan basur memesindeki enfeksiyonu eritmeye yardımcı olur.

Patlıcanda lif oranı yüksek olduğu için bağırsakları rahatlatır, kabızlık sorununu çözerek basur şikayetlerini azaltır.

Patlıcan tüketiminin kılcal damar sağlığını koruduğu ve bu sebeple basur hastalığına faydalı olduğu iddia edilmektedir.

Patlıcanın basur hastalığında kullanım şekilleri farklı olup bunlardan en meşhuru patlıcan sapının kaynatılıp suyunun kür şeklinde içilmesi şeklindedir.

Patlıcan közleme şeklinde tüketilirse basura faydalı olacaktır. Patlıcan fazla yağ çeken bir sebze olduğu için közlenerek yenilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Patlıcan közlemesi basura ne kadar iyi gelir ?

Basur için patlıcan sebzesinden yararlanan sadece Türkler değildir, geleneksel Hint ve Çin tıbbında da özellikle kılcal damar sağlığını koruması ve enfeksiyonu gidermesi nedeniyle basurun geleneksel tedavisinde patlıcan tercih edilmektedir.

Bununla birlikte patlıcanın basur hastalığını iyileştirdiğini doğrulayan ciddi bir tıbbi çalışma bulunmamaktadır. Bir şeyin bir hastalığa iyi gelmesi, hastalığı tamamıyla tedavi edeceği manasına gelmemektedir.

Bu nedenle basur hastaları şifa niyetine patlıcan közlemesi tüketebilir ancak tıbbi tedaviye de devam etmelidirler.

Günümüzde basur hastalığının tıbbi tedavisinde seçenekler artmış ve ameliyatsız tekniklerin yaygınlaşması ile birlikte bir çok hasta bıçak altına yatmadan bu hastalıktan kurtulma imkanına sahip olmuştur.

Özellikle aşağıdaki iki yöntemi araştırmanızı tavsiye ederim.

Hastaların tıbbi tedaviden çekinmesinin en önemli sebebi basur bölgesini göstermek istememeleridir. Bkz. Basura doktor nasıl bakar ?

Fakat geleneksel tedavileri denerken bir çok kişinin ameliyatsız tedavi şansını hastalığın ilerlemesi nedeniyle kaçırdığı da bir gerçektir.

Eğer kişi doktora gitmekten çekiniyorsa (gitmesi önerilir) basur kremleri ile şikayetlerini azaltabilir. Basur kremleri eczanelerde reçetesiz olarak da satılmaktadır.

Patlıcan közlemesi basura bir birim iyi geliyorsa basur kremleri en azından 2-3 birim fazla iyi gelecektir.