İlerlemiş evrelerdeki basur hastaya dayanılmaz acı yaratabilir. Nüksetme özelliği olan bu hastalığın tedavisi için yapılan cerrahi operasyon bile nihai çözüm olmayabilir.

Bu nedenle basurun her evresinde basur kaynaklı şikayetleri önlemede veya azaltmakta basur kremlerinden yararlanılmaktadır.

Basur kremleri de basuru tam olarak ortadan kaldıramasa da en azından hastalığın daha az sancılı geçmesine katkıda bulunurlar.

Basur için hangi kremler kullanılmalı ?

Basur için en etkili kremler reçete ile satılan ve doktorun hastalığın durumuna göre reçete edeceği kremlerdir.

  • Bu kremlerden bazıları damar büzücü özelliktedir, basur memesini hiçbir bitkisel tedavi yönteminin küçültemeyeceği kadar küçültebilirler.
  • Bazıları bölgesel uyuşma sağlarlar. Böylece daha az ağrı çekilir.
  • Bazıları ise basurlu bölgenin mikrop kapmaması için kullanılır. Çünkü basur memesinde mantar veya bakteri üremesinde dert ikiye üçe katlanacaktır.

Reçeteli basur kremlerinin basur için bu denli yararlı olmalarına rağmen hastalar basur hastalığı için reçetesiz satılan kremlere yönelmektedir. Açıkçası reçetesiz kremler basur için hem daha az etkili –bazıları faydasız- hem de daha pahalıdır. (SGK karşılamadığı için).

Aslında insanların basur için neden reçetesiz kremlere yöneldiğini anlamak o kadar da zor değildir. Çünkü hiçbir doktor muayene etmeden sırf tarife göre ilaç yazmamaktadır. Üstelik basur ilaçlarını reçete ettirmek tek bir muayene ile mümkün olmayabilir.

Öncelikle doktorun siz de basur mu yoksa anal fissür veya mayasıl mı olduğunu anlaması, hasarlı dokuda ayrıca liken, mantar, bakteri üremesi olup olmadığını anlaması ve bunun için bazı tetkik yöntemlerine başvurması gerekir.

Bu nedenle bazı hastalar doktora gitmekten kaçınıp kendilerine teşhis koyarak krem kullanmayı tercih etmektedirler.

Bunlardan birisi çay ağacı kremidir. Çay ağacı kremi ülkemizde ve dünyada oldukça bilinen ve pek çok faydaları olan bir kremdir.

Çay ağacı yağı nelere iyi gelir ?

Çay ağacı yağı, çay ağacının yapraklarından elde edilmektedir. Bu bitki 18. Yüzyılda Avustralya’nın güneydoğu kıyılarındaki bataklık bölgede, bölgeyi ziyaret eden denizciler tarafından keşfedilmiştir.

Çay ağacı ile Rize’de yetişen ve demleyip içtiğimiz çay bitkisini karıştırmayınız, farklı bitkilerdir.

Çay ağacı yağındaki kimyasallar bakteri ve mantarları öldürmekte ve alerjik cilt reaksiyonlarını azaltmaktadır.

Çay ağacı yağının bu özelliği nedeniyle bazı sivilce ve mantar kremlerinde bu yağdan bulunmaktadır.

Çay ağacı yağı şunlara iyi gelmektedir:

Akne

Ayak mantarı

Tırnak mantarı

Oküler demodikoz

Tinea pedis

Fakat kullanım alanı bunlarla sınırlı değildir. Kepekten, siğile, uyuzdan, basura kadar bir çok cilt hastalığı için çay ağacı kremi kullanılmaktadır.

Ancak kullanıldığı her alanda yüzde yüz başarı sağlamamakta, bazen kısmen fayda sağlamakta bazen de yarar getirmemektedir.

Çay ağacı kremi basura iyi gelir mi ?

Çay ağacı kreminin bir çok cilt hastalığına şifa olduğunu idrak eden hastalar bu kremi basur için de kullanmaktadırlar. Örneğin sivilce izlerini geçirmek için Farmasi çay ağacı kremi alanlar bu kremi aynı zamanda basur bölgesine de kullanmaktadırlar.

Çay ağacı kremi basura iyi gelir mi  sorusuna cevap verebilmek için iki hususu net olarak ortaya koymak gerekiyor:

  • Çay ağacı kremi ne işe yarar ?
  • Basurun tedavisi için ne gerekir ?

Çay ağacı yağının özelliği antiseptik olmasıdır. Yani mikrop öldür. Çay ağacı kremlerinde çay ağacı yağının bu özelliğine ilave olarak besleyici ve deriyi onarıcı maddeler de eklenmiştir.

Basur mikrobik bir yaradan ibaret olsaydı çay ağacı kreminin basura iyi geldiğini net bir biçimde söyleyebilirdik. Ancak basur bundan çok daha fazlasıdır. Bununla birlikte çay ağacı kreminin basura bir faydası yoktur da diyemiyoruz çünkü basur memesinin mikrop kapması hem hastalığı artırır, hem de acıyı artırır. Basur bölgesinin enfekte olmasını, mikrop kapmasını engellemek gerekir.

Basur nedir ?

Basuru tedavi etmeyi hedefliyorsak öncelikle basura nelerin sebep olduğunu, bu hastalığın nasıl ilerlediğini bilmek zorundayız.

Basur hastalığı iç basur ve dış basur gibi türleri olan ve yaş ilerledikçe kötüleşme eğiliminde olan bir toplardamar hastalığıdır.

Anüs kaslarının bulunduğu dokuda bulunan toplar damarlar, içine pıhtı dolması, bölgesel basınç, makat kaslarının kronik olarak zorlanması gibi nedenlerle ebat olarak şişer.

Başlangıçta acı vermeyen bu durum hastalığın ilerleyip toplar damarın meme yapmasıyla acılı hale dönüşür. Basur memesi iç çamaşıra temas ettikçe veya anüse sıkıştıkça sancı vermeye başlar.

Basur memesinin mikrop kapması durumu daha da kötüleştirecektir.

Basura sebep olan faktörler oldukça fazla olsa da ana aktörler kabızlık ve uzun süreli oturma alışkanlığıdır. Kabızlık, yani sürekli katı dışkılama hastalığın iyileşme sürecine girmeyi engelleyen en önemli faktörlerdendir.

Basur tedavisi temel olarak toplar damar içine dolan pıhtı veya iltihabın eritilmesi, genişleyen damarın büzülmesi, bu süreçte mikrop kapılmaması için tedbir alınmasını içerir. Buna ilave olarak bu süreçte hastanın acılarının azaltılması hedeflenir.

Basur geri döndürülemeyecek evreye girdiğinde krem veya bitkisel tedavi yeterli olmaz tıbbi tedavi (cerrahi tedavi veya damarı boğma tedavisi vs.) gerekir.

Çay ağacı kreminin basur tedavisindeki rolü, basur bölgesinin mikrop kapmamasını engelleme ve tahriş olan, zedelenen dokunun tamiri olabilir.

Yani çay ağacı kremi basura iyi gelir mi sorusuna kısmen evet diyebiliriz. (Yetmez ama evet)