Memethol hamilelikte kullanımı uygun olan bir ürün müdür, hamilelikte basur yaşanması durumunda ne yapılmalıdır ?

Bazı hanımlarda hamilelik basur hastalığını tetikleyebilmektedir. Bazı hanımlarda ise gebelik öncesinde mevcut olan basur  şikayetleri, hamilelik esnasında artmakta ve kanamalara yol açmaktadır.

Hamilelikte basur kanaması bebeğe zarar verir mi ?

Hamilelikte basur kanaması olduğunda bunun doğacak bebeğe bir zararı yoktur. Ama şikayetler gebelik döneminde anne adayını rahatsız edecek düzeye ulaşabilir. Bu da doğum sürecini zorlaştırabilir.

Gebede makat çatlağı, kanaması olması veya basur memesi olması doğum esnasında ıkınmayı zorlaştıracağından doktorlar normal doğum yerine sezaryen doğumu veya suda doğumu önerebilmektedir.

Bu nedenlerle anne adayının gebelik öncesinde basur hastalığının tedavisini yaptırması daha doğru olur.

Hamilelikte basur memesi nasıl küçülür ?

Hamilelikte gerek ilaç alımında gerekse de beslenmede bebeğin sağlığına öncelik verilmesi gerektiği için etkili bir basur tedavisi yapılması zordur. Örneğin basur hastalarının sıklıkla başvurduğu leğene sıcak su koyup oturma banyosu yapma işlemi erken doğumu tetiklediği için tavsiye edilmez. Yapılırsa basur için faydalıdır ama hamileliğin sonlarına doğru bırakılmalıdır.

Genel olarak hamilelik dönemindeki beslenme kuralları basur hastalığına da uygundur. Dışkının katı olmaması için bol lif içeren besinler yenilir ve yeterli miktarda sıvı tüketmeye dikkat edilir.

Basur memesini küçültmek için kullanılan kremlerden (bazıları kortizon içermektedir) bir kısmı bebeğe zararlı olacağından bu dönemde basur için doktora danışmadan ilaç veya krem kullanılmamalıdır.

Dolayısıyla hamilelikte basur memesini küçültmek için uygulanabilecek pek bir alternatif yoktur. Hamilenin basur hastalığı için yapabileceği en iyi şeyler kabız veya ishal olmayacak şekilde beslenmek ve basur bölgesinin mikrop kapmaması için temiz tutmaktır.

Hamilelik döneminde başlayan basur şikayetleri çoğunlukla doğumdan sonra azalmakta ve kaybolmaktadır. Kanama, kaşıntı şikayetlerini gidermek için doktora danışarak kortizon içermeyen ağrı kesici basur kremleri kullanılabilir.

Memethol hamilelikte kullanımı

Memethol Bariyer Spreyi kortizon ve benzeri hormon türevlerini, paraben türevlerini içermez, cilde dost bir üründür. Bununla birlikte hamilelikte kullanımı uygun değildir. Memethol hakkında daha fazla bilgi için Memethol işe yarıyor mu makalesine göz atabilirsiniz.