Basur hastalığı bir toplardamar hastalığıdır ve bu hastalığın tedavisinde kapiller stabilizing ajanları önemli rol oynamaktadır. Daflon kapiller stabilizing ajanları sınıfında olan bir ilaçtır ve basur krizlerinin hafifletilmesi için hastalara reçete edilmektedir.

Kapiller stabilizing ajanı ne demek ?

Atar ve toplardamarı birleştiren ve dokuların içine yerleşmiş bulunan mikroskobik ve ince duvarlı damar “kapiller” olarak adlandırılmaktadır.

Kapiller stabilizing ajanı ise kapiller grubu kılcal damarları güçlendiren, geçirgenliğini azaltan, venöz yetmezlik sorunlarını azaltan ilaç sınıfına verilen isimdir.

Bazı kapiller stabilizing ajanları şunlardır:

Rutin:Reçetesiz satılan vitamin takviyelerinde bulunan bir flavanoid

Diosmin:Damar sağlığını desteklemek için kullanılan bir narenciye flavonoid ilacı. (Daflon’ın içeriğinde de bulunmaktadır.)

Trokserutin: Kronik venöz yetmezliğin tedavisinde kullanılır.

At kestanesi: Venöz yetmezlik ve zayıf dolaşımın neden olduğu bozuklukların tedavisinde kullanılan bir bitki özü.

Hidrosmin:Kronik venöz yetmezlik ile ilişkili semptomların kısa süreli tedavisi için kullanılan sentetik bir biyoflavonoid.

Naftazon:Varis, basur ve yüzeysel tromboflebit tedavisinde belirtilen bir naftokinon türevi.

Monokserutin: Bir tür flavonoiddir.

Tribenosit:Damar geçirgenliğini azaltan ve iç ve dış basuru tedavi etmede kullanılan antiinflamatuar bir ilaç.

Daflon basura iyi gelir mi ?

Daflon basura iyi gelir. Kullanmaya başladıktan sonra maksimum 15 gün içerisinde basur şikayetlerini gidermesi beklenir. 15 günden uzun süreli de kullanılmaz. Eğer bu süre zarfında beklenen etki görülmediyse ilaç 15. Günde kesilip doktora danışılmaktadır.

Daflonun içeriğinde saflaştırılmış mikronize flavonoid fraksiyonu bulunmakta olup bu 500 mg’lık tablette 450 mg diosmin ve 50 mg Hesperidine eşdeğerdir.

Daflonun kullanım alanları şunlardır:

  • Bacakta ağırlık hissi, ağrı, gece krampları şeklinde şikayetlere neden olan toplardamar yetersizliğinde,
  • Basur krizlerine ait şikayetlerin giderilmesinde,

Kullanılmaktadır.

Basur için Daflon nasıl kullanılır ?

  • İlk dört gün günde 6 tablet,
  • Sonraki 3 gün günde 4 tablet,

Kullanılır.

Daflon basur hastalığını geçirmede yeterli olur mu ?

Basur hastalarının, bu hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü bu hastalık kısa süreli bir rahatsızlık değildir. Zaman zaman sönük halde kalan, bazı dönemlerde alevlenen, tedavisi yapılmazsa yıldan yıla ilerleyen bir hastalıktır.

Daflon basur hastalığını tamamen tedavi etmemekte , şikayetlerin şiddetli olduğu zamanlarda şikayetleri azaltmaya yaramaktadır.

Sürekli olarak kullanılan bir ilaç değildir. 15 günde uzun süreli kullanılmaz.

Basur şikayetlerini hafifletmede Daflon tek başına yeterli gelmeyebilir. Doktor hastaya ayrıca basur kremi veya fitil de reçete edebilmektedir.

Basur hastalarına oturma banyosu da tavsiye edilmektedir.