Sülük ile basur tedavisi yapan tıp merkezlerinde basur memesinde biriken pıhtı ve iltihap tıbbi sülüklere emdirilmek suretiyle basur şikayetleri azaltılmaktadır.

Basur hastalığı toplardamarın pıhtı ve iltihap birikmesi sonucu genişlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sülük toplardamar içerisindeki sıvıyı emdiği zaman şişlik de azalmakta ve buna bağlı olarak da hastada rahatlama görülmektedir.

Fakat sülük ile basur tedavisi hakkında bir takım çekinceler bulunmaktadır. Modern tıpta tıbbi sülükler bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakla birlikte basur hastalığında sülük kullanılması hususu henüz modern tıp çevrelerinin sıcak baktığı bir tedavi usulü değildir.

Sülük basura iyi gelir mi ?

Basur sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaygın bir rahatsızlıktır ve bu hastalıkta alternatif tedavi seçenekleri oldukça fazladır.

İran ve Hindistan gibi ülkelerde yüzyıllardır basur hastalığının sülük ile tedavisi geleneksel metotlarla yapılmaktadır. Modern tıp sülükle basur tedavisine temkinli yaklaşmakla birlikte sülüğün basur hastalığında etkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Sülükle basur tedavisi hakkındaki çekinceler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Sülükle basur tedavisinin en önemli sakıncası sülükten insana mikrop geçmesidir. Sülükler bir çok virüs, protozoa, mantar ve bakteri çeşidinin taşıyıcısı durumundadır.

Sülükle basur tedavisi tek kullanımlık, yani bir kere kullanılan ve işlem sonrasında atılan tıbbi sülükler ile yapılmalıdır. Tedavi merkezlerinde bu hususlara ne kadar dikkat edildiği, uygulamayı yapan personelin işinde ne derece ehil olduğu hususları iyi araştırılmalıdır.

Tedavide tek kullanımlık sülükler kullanılsa bile sülükte bulunan mikroplar yine de hastaya geçebilmekte ve enfeksiyona yol açabilmektedir.

Basur tedavisinin proktoloji alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekirken sülükle basur tedavisi yaptığını iddia eden kişilerden bazıları pratisyen hekimdir, bazıları da hekim bile değildir.

Ciltte kesik gerektiren işlemlerden önce bölgenin povidon iyot (batikon) gibi maddelerle steril hale getirilmesi gerekmektedir. Fakat Povidon iyot gibi maddeler sülükte toksik etki oluşturduğundan bölge steril hale getirilmemekte bu da hastanın mikrop kapması riskini doğurmaktadır.

Sülükle basur tedavisi tıbbi sülükler (Hirudo medicalis) ile yapılmalıdır. Su kaynaklarından toplanan sıradan sülükler ile uygulama yapılırsa hastanın mikrop kapma ihtimali yüksektir.

Sülükle basur tedavisinin diğer bir çekincesi ise basur memesinden kan alınmasının hastada geçici bir rahatlama meydana getirmesi, bir süre sonra basur memesinin yeniden şişmesidir. Basura neden olan faktörler devam ettikçe hastalık nüksetmektedir.

Sülük basura nasıl uygulanır ?

Sülüğün basur memesinden kan emmesi için genelde kesik açılmasına gerek yoktur. Sülük basur memesine tutturulduğunda içerideki kanı emecektir. Bununla birlikte hastaya antibiyotik tedavisi uygulanması, basur bölgesinin steril hale getirilmesi gerekmektedir.

Tek sülük yetersiz kalırsa, birkaç tane sülük aynı anda basur memesine uygulanır. Sülük kanı yavaş emdiği için bir seans ortalama olarak 45 dakika civarında sürmekte ve tek seans yeterli olmaz ise birkaç gün arayla 2-3 seans uygulanmaktadır.

Sülük tükürüğünde uyuşturucu özellikte maddeler olduğu için işlem esnasında hasta neredeyse hiç acı duymamaktadır, sadece sülük ilk yapıştığında birkaç dakika hafif bir acı duyulmaktadır.

Sülükle basur memesinden kan alma işlemi ilk seanstan itibaren rahatlama sağlamakla birlikte birkaç ay sonra (belki daha da erken) basur şikayetlerinin geri gelme ihtimali de bulunmaktadır.

Sülükle basur tedavisini tavsiye eder misiniz ?

Bu konuda en önemli sorun sülükle basur tedavisini düzgün bir şekilde yapacak bir tıp merkezi bulabilmektir. İnsanların şarlatanlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Diğer bir sorun ise sülükle basurdan kan aldırmanın kalıcı bir çözüm olmaması, bir süre sonra basur memesinin yeniden şişme riskinin olmasıdır.

Sülükte hirudin adı verilen madde pıhtılaşmayı azaltarak basur memesinde biriken pıhtının erimesini sağlamaktadır. Basur hastalığının tedavisinde Japonların geliştirdiği Hirudoid forte diye bir basur kremi kullanılmaktadır. Sülük kadar hızlı etki etmese de basur şikayetlerini azalttığı ve risksiz olduğu için tercih edilebilir. (Doktor bilgisi olmadan kullanmayınız.)

İlgili yazı:Bayanlar için en iyi hemoroid kremi hangisi ?