Basur hastalığında tedavi seçeneklerinden biri de fitil kullanmaktır. Fitil nasıl uygulanır bir çok kişi bilmediğinden eczaneden fitili satın aldığı halde kullanmamaktadır. Halbuki fitil kendiliğinden vücutta eriyen bir maddedir. İlk tedirginlik atlatıldıktan sonra kullanılması gayet kolaydır.

Proctolog fitil nedir ne için kullanılır ?

Proctolog fitil iç basur hastalığı için kullanılır. Basur kremleri rektal bölgeye ulaşamadığından kremin muhtevasındaki ekten maddeler bir takım yardımcı maddeler eklenerek katı formda fitil haline getirilmiştir. Fitil anüse yerleştirildiğinde vücut ısısı nedeniyle sıvılaşmaya başlayacak ve iç basurun olduğu bölgeden emilecektir. Ne krem ne de hap bu bölgeye bu derece kolay ve etkili fayda vermeyeceğinden iç basur için doktorlar tarafından fitil verilmektedir.

Proclolog fitilde ruskogenin ve trimebutin adlı etken maddeler bulunur. Bu maddeler basur şişkinliğini ve şişkinliğe neden olan enflamasyonu azaltır, dolayısıyla kaşıntı ve ağrıyı azaltır.

Proctolog fitil nasıl uygulanır ?

Proctolog fitil akşamları bir kere veya sabah akşam uygulanır. Uygulanması aslında gayet basittir ama bu konuda deneyimi olmayanlar başlarda tedirginlik yaşayabilirler.

Fitili makata yerleştirmek için gece yatmadan önceki zamanlar idealdir. Çünkü gündüz insan hareket halindedir, fitil içeriye veya dışarıya kayabilir. Ayrıca fitil eriyince sıvısı dışarı akma riski vardır. Gece yatmadan önce fitil kullanmak bu risklere karşı bir önlemdir.

Fitilin yerinde durması için kaka yapmamak gerekir. Dolayısıyla fitili yerleştirmeden önce tuvaleti ziyaret etmek gerekir.

Fitili yerleştirmek için banyodaki aynanın karşısına geçin. Fitili ambalajından çıkarın ve ıslak elinizle ucunu ıslatın. Bu kayganlık yeterli gelmezse zeytinyağı da sürebilirsiniz. Sol elinizle lavaboya tutunun ve öne eğilin. Bacaklarınız aralık olsun. Sağ elinizde de fitil olsun. Bir miktar daha lavaboya eğildikten sonra sağ elinizle yumuşak hareketlerle fitili içeriye doğru ittirin.

İlk başta fitil girmeyecektir. Sabırla ittirin. Bu işlemi kolaylaştırmak için önce oturma banyosu yapabilirsiniz. Sıcak suya 20 dakika oturunca makat kasları gevşeyecek ve fitili sokmak kolaylaşacaktır.

Fitili yerleştirdikten sonra makat kaslarıyla sıkıştırınız. Tamamı içerde olmalıdır. Biraz oturup fitilin yerine alışmasını bekleyin. Daha sonra yatıp uyuyabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda fitilin erimiş olduğunu göreceksiniz. Eğer günde iki kere Proctolog fitil kullanmak durumundaysanız ikincisini sabahları uygularsınız. Fitilin kaymaması için birkaç saat genellikle oturur vaziyette kalınız. Dışarı sızıntı olmaması için çift kat kilot giyebilirsiniz.

Proctolog fitilin yan etkileri

Proctolog fitilin genellikle bir yan etkisi yoktur. Kaşıntı veya alerjik reaksiyon (vücudun başka bir bölümünde de görülürse) doktora bildiriniz.

Fakat uzun süreli olarak Proctolog fitil kullanırsanız sistemik toksik etkileri görülebilir.

Kaynak: https://www.bilgio.net/proctolog-fitil-nasil-kullanilir/