Basur hastalığı kanama, kaşıntı, şişlik, iç çamaşırı kirlenmesi ve sarkma gibi şikayetlere neden olan bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmezse yıldan yıla ilerler.

Nüfusun en az yarısını etkileyen bu rahatsızlıkta semptomatik tedavi önem taşımaktadır. Bu konuda doktorlar genelde basur kremleri veya fitiller reçete etmekte, ayrıca oturma banyosu gibi bazı evde tedavi usullerini tavsiye etmektedir.

Basur hastalığının evde tedavi usullerinden birisi de sirke ve sirkeli su ile yapılan tedavidir.

Sirke basura iyi gelir mi ?

Elma sirkesi basura iyi gelmektedir. Elma sirkesi %5 oranında asetik asit içermekte ve bu madde basura kısmi bir fayda sağlamaktadır.

Elma sirkesi basur bölgesini steril tutulması için faydalıdır. Basur bölgesinin enfekte olması şikayetleri artırmaktadır. Bununla birlikte sirke, gereğinden fazla kullanıldığında basur bölgesini tahriş ettiği için kullanım miktarının iyi ayarlanması veya sulandırılarak kullanılması gerekmektedir.

Aşağıda elma sirkesinin basur hastalığında nasıl kullanıldığı hakkında birkaç yöntem yer almaktadır.

Sirke basuru tedavi etmede ne derece etkilidir ?

Sirke basura iyi gelir ama basur hastalığını tamamen tedavi etmez. Sirke birkaç haftalık düzenli kullanımdan sonra basur bölgesindeki iltihabı azaltarak  kaşıntı ve ağrı şikayetlerini azaltır ve rahatlama sağlar.

Ancak sirkenin etkisi geçici bir etkidir ve sadece şikayetleri azaltmaya yarar. Eğer basur hastalığından tamamen kurtulmak istiyorsanız lastik bant ligasyonu veya skleroterapi gibi tıbbi tedavi seçeneklerini araştırmalısınız. Bunlar ameliyatsız basur tedavi seçenekleri olup klasik basur ameliyatına göre oldukça ağrısız seçeneklerdir.

Basur hastalığında durumunuza uygun en iyi tedavi yolunu öğrenmek için proktoloji konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmelisiniz. Doktor sizi muayene ettikten sonra basur hastalığının evresine göre size tedavi seçenekleri önerecektir.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar ?

Basur hastalığında sirke nasıl kullanılır ?

Sirkeyi doğrudan basur bölgesine sürdüğünüzde tahriş edebilir, ağrı yapabilir. Birkaç dakika sonra bu şikayetler azalacaktır.

Eğer sirke nedeniyle fazlaca tahriş oluşuyorsa sirkeyi sulandırarak kullanmalısınız veya daha az miktarda kullanmalısınız.

Basur için sirkeyi aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

1.Yöntem:Pamuğu veya kağıt havluyu sirkeye batırarak basur bölgesine sürünüz. Bu işlemi günde 2-3 kez yapınız.

2. Yöntem: Tuvalete giderken yanınızda biraz sirke götürünüz. Tuvalet işlemi tamamlandıktan ve makat temizlendikten sonra maşrapaya biraz sirke damlatıp biraz da su koyarak basur bölgenizi bununla yıkayınız.

Sirke içmek basura iyi gelir mi ?

Sirke hazımsızlığa iyi gelir ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyel olduğu için sindirim sistemindeki mikropları temizler..

Bu özellikleri itibariyle sirkeli su içmek veya salatalara sirke eklemek dolaylı olarak basur tedavisine kısmı bir yarar sağlamaktadır.

Basur hastalığında sirke kullanmanın riskleri

Sirke basur şikayetlerini azaltabilir ama asidik etkisi nedeniyle basur bölgesini tahriş de edebilir.

Bu nedenle kullanılma ölçüsünü iyi ayarlamak ve eğer zararı faydasından fazla oluyorsa kullanmamak gerekir.

Sirkeyi abartılı kullanmak mide rahatsızlıklarına yol açabileceği için bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Üzüm sirkesi basura iyi gelir mi ?

Basur hastalığına iyi gelen elma sirkesidir. Üzüm sirkesi de benzer etki göstermekle birlikte tavsiye edilen elma sirkesidir.

Sirkeli su basura iyi gelir mi ?

Doğrudan sirkeyi basura sürmek tahriş etkisi yaptı ise sirke sulandırılıp da kullanılabilir.

Basur hastalığında oturma banyosu önerilmektedir. Oturma banyosu suyunu streril hale getirmek için içerisine bir miktar sirke eklenebilir.

İlgili yazı:Limon basura iyi gelir mi ?