Anal fissür nedir, basurdan farkı nedir ?

Anüsün bulunduğu bölgeyi saran deri ince ve algısal olarak hassastır. En küçük iltihap veya çizik bölgedeki yoğun sinir ağı tarafından hassas bir şekilde algılanır. Örnek vermek gerekirse bacağa toplu iğne ile çizik atılsa, bir de anüs bölgesine çizik atılsa anüste duyulan ağrı birkaç kat daha şiddetli olur.

Buradaki derinin ince olması katı kıvamlı dışkının bile yırtığa neden olmasına yol açar. Sadece katı dışkılama değil ıkınmanın getirdiği kas zorlanması veya ishale bağlı yoğun dışkılamanın getirdiği tahriş etkisiyle küçük ama cam kesiği gibi acı veren yırtıkların oluşmasına sebep olur. Bu tür anüs yırtıklarına anal fissür denir.

Anal fissürün kötü yanı sadece oluşumunun kolay olması değildir, krem sürülemeyen bir bölgede olması ve kişinin her gün dışkılama ihtiyacı nedeniyle bu yırtığın kolay kolay iyileşememesi de başlı başına bir sorundur.

Anal fissür nedeniyle yaşanan ağrılar büyük tuvalet ihtiyacından sonra olur. Çatlağın boyutu küçükse kanama olmayabilir, ağrı da kısa sürer. Makattaki çatlak büyükse ağrı ve kanama şiddetleri de daha fazla olacaktır.

Bölgenin tahriş olması ve zaman zaman şişlik oluşması nedeniyle anal fissür basur (bkz. basur nedir) ve mayasıl ( bkz. mayasıl nedir) gibi hastalıklarla karıştırılabilir.

Anal fissürün akut ve kronik olmak üzere iki türü vardır. Bir ay kesintisiz devam eden ve daha sonra ara ara tekrarlayan makat çatlakları kronik anal fissür olarak kabul edilir.

Anal fissür nasıl tedavi edilir

Anal fissürün başlıca sebebi kabızlık olduğu için hasta kabız olmamaya çalışır ve beslenmesini buna göre ayarlar. (bkz. basura iyi gelen yiyecekler)

Dışkının cıvık olması yırtığın daha kolay iyileşmesini sağlar. Derin yırtıkların tedavisi biraz daha meşakkatlidir. Çatlak nedeniyle ağrılar ve küçük ölçekli kas spazmları oluşabilir. Sıcak su banyoları ile bölge kasları gevşetilmeye çalışılır.

Günlük olarak oturma banyoları yapılabilir veya duşta o bölgeye sıcak su tutulabilir. (bkz. basura ne iyi gelir Feridun Kunak)

Anal fissür için kullanılan kremler basur kremlerine benzerdir ve ağrı kesici + yumuşatıcı özellikleri vardır. (bkz. basura iyi gelen krem)

Akut  anal fissür için bu şekilde tedaviyle iyileşme sağlanabilir. Kronik anal fissür tedavisi için botoks veya kasılmaya neden olan kasların cerrahi yolla kesilmesi gibi tedavi yolları vardır. Bu tür yöntemlerin anüsten dışkı kaçırma veya gaz ile birlikte dışkı gelmesi gibi sakıncalı etkileri de olabilmektedir. Bu yüzden anal fissür çok ilerlemeden doktora gidilmelidir.