Mayasıl nedir, basur ile aynı şey mi, ne farkı var ? Nasıl tespit edilir, nasıl tedavi edilir ?

Sitemiz basur hastalığı ile alakalı olmakla berber basur ile belirtileri çok benzeyen mayasıl hastalığı nedir değinmek istedim. Makatta ağrı, kabarıklık ve iç çamaşırında leke görülmesi mayasıla işaret eder.

Bu şikayetlerin bir çoğu basurda da vardır.  Mayasıl makat bölgesinde alerji veya başka nedenlerle kurdeşen oluşmasıdır.

Mayasıl belirtileri

  • En belirgin şikayet kaşıntıdır. Kaşıntı ısrarcıdır ve günlerce sürebilir.
  • İç çamaşırında leke görülmesi ve kötü kokması.
  • Basit kanamalar.
  • Makat bölgesinde sertleşme, kabarıklaşma, kalınlaşma.

Bunlar mayasıl belirtileri olmakla beraber kıl dönmesi, basur veya hiç tahmin edilemeyecek başka bir hastalığın belirtileri de olabilir. Onun için kesin teşhis için doktor muayenesi gerekir.

Mayasıl neden olur

Sebeplerden birisi gıda alerjisidir. Mesela karabiber gibi baharatlar, domates, patlıcan gibi sebzeler, çikolata gibi hazır gıdalar bu türden alerjik reaksiyonlar verebilirler. Alerjinin nedeni sebze meyvelerden alınan tarımsal ilaçlar, hazır gıdalardaki kimyasal katkı maddeleri veya iş ortamından teneffüs edilen kimyasallar (tekstil atölyesinde çalışmak, sunta fabrikasında çalışmak, boya işleri yapmak vs) bu tür bir etki yapabilir.

Tuvaletten sonra bölgeyi kurulamamak yani nemli bırakmak mantar veya mayasıl gibi şikayetlere neden olabilir.

Tuvaletteki aşırı hijyen anlayışı, yani makatı kimyasallarla yıkamak da deriyi tahrip eder ve mayasıla neden olur.

Basura neden olan fazla kilo mayasılın da sebeplerindendir.

Kot pantolon gibi makatı havasız bırakacak, terletecek dar kıyafetler, özellikle de yaz aylarında basura neden olur.

Mayasıl nasıl geçer

Öncelikle rahatsızlığın mayasıl olduğunu tespit etmek gerekir. Daha sonra mayasıla neden olan sebepler hayattan çıkarılmalıdır. Ağrı ve kanamalar için doktorlar krem verir. Basura iyi gelen bazı kremler mayasılda da işe yarar. (bkz. basura iyi gelen krem)