Kaşıntı şikayetleri için kullanılan Pruzon krem basura iyi gelir mi, basur hastalığının ameliyatsız tedavisi için diğer seçenekler nelerdir ?

Pruzon krem nedir ne işe yarar ?

Pruzon krem cildi rahatlatıcı, iyileşmeyi hızlandırıcı, kaşıntıyı azaltıcı özelliklere sahiptir.

İçeriği:

  • %4 kalamin
  • %1 Melaleuca alternifolia (Çay ağacı yağı)
  • %5 Çinko oksit
  • % 1 Glycyrrhiza glabre (Meyan kökü özütü)
  • Vazelin ve  lanolin

Kalamin: Demir oksit ve çinko oksitin sübliminasyonu ile elde edilen ve ciltte kaşıntıyı, tahriş hissini azaltan bir kremdir. Böcek sokmalarında, yüzeysel yanıklarda, alçı kaşıntısında, alerjik cilt rahatsızlıklarında ve pişiklerde kullanılmaktadır.

Çay ağacı yağı:Antiviral, antiseptik, antibakteriyel ve iltihap baskılayıcı özellikleri olan bir maddedir. Cildin mikroplara karşı korunmasını ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Bu özellikleri sebebiyle kozmetik sektöründe geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Çinko oksit: Cilt bakım ve pişik kremlerinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Cildin kendisini hızlı onarmasına yardımcı olur.

Meyan kökü özütü: Ciltte görülen kızarıklık, döküntü ve ödem gibi şikayetlerin semptomatik tedavisinde kullanılan bir maddedir.

Vazelin ve lanolin: Bunlar Pruzonun dolgu maddeleridir. Kayganlık ve kıvam sağlamalarının yanı sıra tahrişi azaltırlar.

Pruzon krem aşağıdaki cilt sorunlarında kullanılır:

Pruzon kremin en faydalı olduğu konu kaşıntıyı gidermesidir. Ciltte kaşıntı yapan bir çok sorun için kullanılmaktadır.

Özellikle de egzama, ürtiker, sedef hastalığı ve böcek ısırığı kaynaklı kaşıntıyı gidermede oldukça etkilidir.

Pruzon krem ayrıca pişik şikayetlerinde de etkili olan bir kremdir.

Genital bölgede meydana gelen kaşıntı şikayetleri için de Pruzon krem iyi gelmektedir.

Pruzon krem basura iyi gelir mi ?

Basur hastalarının başlıca şikayetlerinden birkaç tanesi makatta kaşıntı, tahriş hissi ve ağrı olmasıdır. Pruzon krem gerek kaşıntıyı azaltması gerekse de basur bölgesini mikroplardan koruması ve hasarlı dokunun çabuk iyileşmesini sağlaması itibariyle basur hastalığına iyi gelen bir kremdir.

Bununla birlikte Pruzon krem basur hastalığının ilerlemesini engelleyemeyecek, sadece basur hastalığının şikayetlerini azaltacaktır.

Basur hastalığı için Pruzon krem ile birlikte doku büzücü, inflamasyon giderici, bölgesel uyuşturucu etkileri olan başka basur kremleri kullanmak da gerekebilmektedir.

Basur şikayetlerini azaltmanın diğer bir yolu da oturma banyosu yapmaktır. Günde en az iki kere yapılan oturma banyosu basur ağrısını ve kaşıntısını azaltacaktır. Pruzon kremi oturma banyosundan sonra kullanabilirsiniz.

Pruzon kremin kullanma şekli başlangıçta günde iki kere daha sonraları günde bir kere ince bir tabaka halinde basurlu bölgeye yedirmek şeklindedir. İç basur hastalığında ise dıştan Pruzon krem kullanmak yeterli olmayacaktır. İç basur hastalığında fitil daha fazla faydalı olacaktır.

Ameliyatsız basur tedavi seçenekleri

Krem tedavisi genellikle basur hastalığını tedavi etmeye yetmemektedir. Basurun son çaresi ameliyatla basur memesini  çıkarıp almaktır. Fakat ameliyat çilesini çektikten bir süre sonra hastalığın tekrarlama riski de bulunmaktadır.

Basur hastalığının ameliyatsız tedavi seçenekleri de vardır. Bunlardan iki tanesi bant ligasyon ve skleroteapidir. Basurun ilk evrelerinde lazer tedavisi de etkili olmaktadır.

Bunlardan başka bir de hemoroidal arter embolizasyonu denilen yöntemle hemoroid memesine giden kan akışı kesilerek basur memesinin kendinden küçülmesi ve kaybolması sağlanmaktadır.

Basur tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Basur tedavisinde doktordan ziyade hastaya oldukça fazla iş düşmektedir. Öncelikle basur hastalığına sebep olan faktörler varlığını sürdürdükçe ne krem tedavisi ne de ameliyatlı veya ameliyatsız diğer tedavi usulleri bu hastalığı kesin olarak tedavi edecektir.

Basur makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ve iltihaplanması sonucu oluşur. Buna da sebep olan şeyler, kronik kabızlık, ağır kaldırmayı gerektiren meslekler, uzun süreli oturma alışkanlığı gibi makat bölgesinde kan birikmesini tetikleyen unsurlardır.

Kişide kabızlığa karşı bir eğilim var ise zengin lif içeren besinleri tercih ederek ve bol su içerek bundan kurtulmalıdır. Bunlar yeterli oluyorsa dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Aksi takdirde basur hastalığı ilerleme eğiliminde olacak ve şikayetler günden güne artacaktır.,

Fazla kilolar var ise verilmeli, uzun süre oturmamaya çalışılmalıdır. Hamilelik bile basur sebebidir.