Basura ne iyi gelir ibrahim Saraçoğlu bu konuda tıbbi tedaviyi kolaylaştıran bitkisel kür tariflerini bir TV programında paylaştı.
Basur kanamaları konusunda sorun yaşayan kişiler acı ve baharat içeren yiyecekleri kısıtlı tüketmeliler. Çünkü bunlar ağrı ve kanamaları artırır.

Çoban çantası kürü

İbrahim Saraçoğlu basur konusunda ısrarla çoban çantası bitkisini işaret etmektedir. Kürün hazırlanması kolaydır. Öncelikle aktardan yarım kilo çoban çantası bitkisi alınır. Yarım kiloluk miktar uzun vade yetecektir.
Bir-bir buçuk su bardağı su cezvede kaynatılır. Fokurdamaya başlayınca kaynayan suya bir tutam çoban çantası atılır. Beş dakika kısık ateşte mümkünse ağzı kapalı şekilde kaynatıldıktan sonra ocağın altı söndürülür. Ilıyınca topaklarından süzülür ve aç karnına veya yemek yedikten en az bir iki saat sonra içilir.
İbrahim Saraçoğlu basur hastalarına sebze yemekleri tavsiye etmektedir. Bu konuda özellikle zeytinyağlı pırasa yemeğini (havuç ve pirinç kullanılmadan yapılmalı) önermektedir.
İbrahim Saraçoğlu’nun basur için diğer bir tavsiyesi için dolma, sarma ve yemeklere aroma katan ve anetol içeren dereotudur. Yeşil sebzeler lif içerdiği için basur için yararlıdır.

Isırgan basura iyi gelir mi diye merak edilir. İbrahim Saraçoğlu basur memesi için ısırgan bitkisini önermektedir. Bu bitki haşlanır ve tülbentle süzülüp 15 dakika basur memesine tampon yapılır. Isırgan iltihap kurutucu bir bitkidir.

Kabızlığın uzun süreli olması yanlış beslenme tarzıyla ilgili olup sadece basura değil makatta çatlaklara ve buna bağlı kanamalara neden olur. Acılı yiyeceklerin ve aşırı baharatın şikayetleri artırdığı bilinmektedir. Bunlardan uzak durarak hastalık süreci biraz daha sancısız geçirilebilir.
Basurun tıbbi tedavisini desteklemek için beslenmeye dikkat edilmelidir. Basur tedavisini zorlaştıran en önemli etken kabızlıktır. Fazla yemek, etli yemeklerin ardından tatlı yemek kabızlığı kolaylaştırmaktadır. Yemek üzerine meyve yemek de kabızlığa neden olur. Meyvelerin istisnası üzüm olup kabızlık yapmak.
Tek başına meyve yemek ise kabızlığa ve basura iyi gelir. (bkz. Basura iyi gelen meyveler) Bunun yanında bir de çoban çantası kürü uygulanırsa 7-8 ay kişi basur konusunda rahat eder.
Kişinin basur konusunda kendi kendine teşhis ve tedavi uygulaması doğru değildir. Hastalığın ne olduğunu ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine proktolog doktorlar karar verir. Doktor önerilerini görmezden gelerek bitkisel tedavilere yönelmek doğru değildir. Doktor hemoroide karşı ilaç verdiyse onları kullanmak gerekir. İbrahim Saraçoğlu basur kürleri tedaviye yardımcıdır, hekim tedavisi yerine geçmez.