Basur şikayetlerini gidermede basur kremlerinden yararlanılmaktadır. İlerleyen evrelerdeki basur kaşıntı, şişlik, ağrı gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Basur kremlerini günlük hayatta cilt bakımı ve onarımı amaçlı olarak kullandığımız kremlerden ayıran başlıca üç özellik bulunmaktadır:

 • Doku ve damar büzücüdürler. Bu nedenle şişen basur memesini küçültürler.
 • Uyuşturucu özellikleri vardır. Basur ağrısını geçirirler.
 • İltihap gidericidirler. Basur memesinin içerisinde biriken iltihabı kuruturlar.

Bu özellikleri olmayan cilt bakım kremlerinin basura faydası yoktur veya çok azdır.

Basur nasıl bir hastalıktır ?

Basur hastalığını evde kendi imkanlarınızda tedavi edebilmek veya en azından ilerlemesini durdurabilmek için basurun nasıl bir hastalık olduğuna dair temel düzeyde bilgi edinmek gerekmektedir.

Basur ülkemizde ve dünyada yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olmasına rağmen hakkında fazla bilgi sahibi olunmayan, daha doğrusu insanların doktora gitmek yerine teyit edilmemiş, kulaktan dolma bilgilerle evde tedavi edilmeye çalışılan bir hastalıktır.

Basur ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan birisi basurun bir cilt rahatsızlığı olduğudur. Halbuki basur bir deri hastalığı değil, damar hastalığıdır.

Basur, makattaki toplar damarın şişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Peki bu damar neden şişer ?

Birkaç dakika kol egzersizi yaptığınızda kol kaslarınızdaki şişme belirgin hale geliyor değil mi ? Şişen sadece kaslarınız değil aynı zamanda kasları besleyen damarlarınızdır.

Peki makat kaslarını normalden fazla kullanırsak ne olur ? Makatı hareket ettiren damarların kan ihtiyacı artar. Dolayısıyla damarlar şişer.

Makat kaslarını zorlayan durumlar basura davetiye çıkarmaktadır. Örneğin kabız olursanız, makat kaslarına ekstradan yük bindirirsiniz.

 • Oturduğunuz zaman vücudunuzu kısmen makat kaslarınız dengeler ve taşır. Yük kaldırırken de makat kasları zorlanır.
 • Şoförlük, veznedarlık veya evden eve nakliyat ameleliği gibi bir mesleğiniz var ise basura yakalanma riskiniz artmaktadır.
 • Kadınlar ise hamilelik döneminde bu hastalık ile tanışabilmektedir.

Damarlarda akan kan, akarsuya benzer. Akarsuların dar ve sığ bölgelerde hızlı, derin ve geniş yerlerde yavaş aktığı gibi damarların genişleyen bölgelerinde kan akışı yavaşlar.

Akarsuların yavaş aktığı yerlerde sedimantasyon birikir. Damardaki kanda da durum böyledir. Damarların geniş olduğu yerlerde kanda sedimentasyon birikir ve bu iltihaba, pıhtıya neden olur.

Genişleyen toplardamarda iltihap birikmesi ile basur memesi oluşmaktadır. Bildiğiniz üere toplardamarın yeri vücut dokusunun içerisidir fakat şişip bombe yapan damar dokudan dışarı sarkmak zorunda kalır. Hatta hastalığın ilerleyen evresinde anüsten de dışarı sarkar.

Sarkan basur memesi, esas itibariyle vücut içi bir parça olduğundan başka bir yere temas halinde deriye nazaran çok daha fazla acı çektirir. Çünkü onun deri gibi koruyucu tabakaları yoktur.

Basur ile ilgili doğru zannedilen diğer yanlış ise basurun sadece ameliyatla tedavi edilebilen bir hastalık olduğudur. İnsanlar genellikle basurun son evresinde doktora gittiklerinden genelde cerrahi operasyondan başka çare kalmamaktadır.

Halbuki erken evrede, doktora gidilse basur tedavisi için bir çok seçenek değerlendirilebilecektir.

Bepanthol basura iyi gelir mi ?

Bepanthol krem bir basur kremi değildir. Bir basur kreminin işlevlerini görmez. Ancak yine de tamamen basur için faydasız olduğu söylenemez.

Bepanthol krem nemlendirici özelliğe sahiptir, basurlu bölgenin tahriş ve kaşıntısını bir miktar azaltabilir. Etkisi hafif ve geçici olacaktır.

Bepanthol krem neye iyi gelir ?

Bepanthol krem vitamin B5 olarak da bilinen, dekspantenol maddesini içermektedir. Bir su bazlı cilt bakım kremidir. Cildi nemlendirmeye yarar, daha canlı gösterir.

Bepanthol kremin birkaç çeşidi bulunmaktadır:

 • Dudak bakım kremi
 • Pişik önleyici
 • Cilt bakım kremi
 • Onarıcı bakım kremi
 • Kuru ve hassas ciltler için losyon
 • Sensidaily vücut kremi
 • Yüz bakım kremi
 • Sensiderm kaşıntı kremi

Bu krem çeşitlerinin içerikleri benzerlik taşımakla birlikte basur hastalığında en etkilisi pişik önleyici ve sensiderm kaşıntı kremlerdir.

Bepanthol krem çeşitleri basur kremleri kadar fayda etmese de tahrişi azaltması için kullanabilirsiniz.