Hametan krem basura iyi gelir mi sorusuna cevap vermeden önce basur hastalığını çatlak, dermotit, mantar gibi deri hastalıklarından ayıran ana unsura değinmek gerekmektedir.

Hametan krem yara kapatma konusunda oldukça etkilidir. Fakat basur hastalığı makatta çıkan bir yaradan çok daha fazlasıdır…

Basur nedir ?

Basur anüste bulunan toplar damarların şişmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bacak damarlarında ortaya çıkan ağrılı varislerle bazı ortak özelliklere sahiptir.

Basur hastalığı vücudumuzun iki şekilde gelişebilir.

  1. Anüs çevresinde ve deri altında gelişebilir. Buna dış basur denir.
  2. Rektumun içerisinde gelişebilir. Buna da iç basur denir.

Dış basur anal bölgede şişlik, kanama, ağrı, kaşıntı ve rahatsızlık hissi ile kendini belli eder.

İç basur ise daha sinsidir, başlangıç aşamasında iken tespit edemezsiniz. İlerleyen evrede dışkılama esnasında kan gelmesi şeklinde kendini belli eder. Dışkıya bulaşan kan parlak kırmızı renktedir.

basur

Tromboze basur nedir ?

Basur hastalığı ileri evreye ulaşınca rektumun içerisindeki basur memesi daha da şişer ve anüsün dışına sarkar. Basur memesi iltihap ve pıhtı içerdiği için oldukça acı verir.

Tromboze basuru daha acılı yapan unsur, dışkılama hareketleri sonrasında dışarı çıkınca anüs tarafından sıkıştırılması ve acının artmasıdır. Ayrıca basur memesinin herhangi bir yere teması da acı vermektedir.

Basur hastalığı için hangi aşamada doktora gidilmeli ?

Basur hastalığı ilerlediği zaman tedavisi de güçleşmektedir. Eğer basur hastalığını daha kolay tedavi etmek istiyorsanız henüz tromboze basur evresine gelmeden dışkınızda kan görmeye başladığınızda doktora gitmelisiniz.

Basurun sebepleri nelerdir ?

Basurun bir numaralı sebebi tuvalette uzun süre oturmaktır. Bunun da sebebi kronik kabızlıktır. Tuvalette uzun süreli ıkınmak makattaki toplar damarlarını genişleten bir faktördür.

Kilolu olmak basurun diğer bir sebebidir. Eğer fazla kilolu iseniz oturduğunuzda makatınıza o denli yük binecektir. Ayrıca fazla kilolu olmak kan dolaşımını yavaşlatan bir unsurdur. Bu nedenle aşağı bölgelerdeki kan yukarı bölgelere daha zor çıkar ve bacak ve makat gibi yerlerdeki damarlarda daha yüksek oranda kan toplanır.

Bu da vücudun aşağı bölgelerindeki damarların genişlemesine yani, varis ve basur gibi hastalıklara yol açar.

Üçüncü sebep olarak da ağır kaldırmak gösterilebilir. Mantık olarak kilolu olmak ile aynı gerekçe ile basura neden olur. Meslek itibariyle ağır yük kaldırmak zorunda kalanlar basura daha kolay yakalanırlar.

Dördüncü sebep fazla oturmaktır. Fazla oturmak veya ata binmek gibi faktörler makat kaslarına daha fazla yük bindirir. Bu da bölgenin kan ihtiyacını artırarak damarların genişlemesine yol açar.

Hamilelik. Bu da beşinci sebeptir. Maalesef hamilelik bazı hanımları basur illeti ile tanıştırır.

Basuru önlemek için bunları yapın;

  • Kabız olmamaya çalışın. Bunun için hazır gıdalardan ve lif açısından fakir yiyeceklerden uzak durunuz. Lif açısından zengin sebze ve meyveleri tüketiniz. Bol su içiniz.
  • Fazla oturmayınız, ağır kaldırmamaya çalışınız. Kilolu iseniz kilo veriniz.

Hametan krem nedir nelere iyi gelir ?

HAMETAN, 100 gramında etkin madde olarak 0.75 mg Hamamelis ketonları olarak standardize edilmiş, 25 g Hamamelis virginiana özütü (potens 3mg/100g) içeren bir kremdir.

Piyasada 30 ve 50 gramlık alüminyum tüplerde satılmaktadır.

HAMETAN’ın bileşimindeki Hamamelis virginiana sulu özütü; astrenjan (doku büzücü), lokal hemostatik (kanamayı durdurucu) ve antiinflamatuvar (iltihap giderici) etkilere sahiptir.

Astrenjan etkisi ile; deriye ait yaralanmaları takiben, söz konusu bölgede deri  proteinlerinin çökmesini sağlayarak doku büzücü ve kalınlaştırıcı etki gösterir.

Lokal hemostatik etkisi ile; deriye ait yaralanmaları takiben, söz konusu bölgede kanama süresini kısaltır, pıhtılaşma sürecini hızlandırır.

Antiinflamatuvar etkisi ile; derideki iltihaba ait belirti ve bulguları giderir.

Hametan aşağıdakilere iyi gelir:

  • Pişik (Bebekler ve çocukların pişikleri)
  • 1 ve 2.  Derece yanıklar
  • Meme başı çatlakları
  • Kurumuş, çatlamış derinin bakımı ve korunması
  • Deri kesik ve çizilmeleri

Hametan krem basura iyi gelir mi ?

Hametan kremin kanamayı durdurucu, iltihap giderici ve doku büzücü özellikleri olsa da Hametan krem bir basur kremi değildir. Basur için kullanılmaz.

Basur kremlerinin iki ana özelliği, damar büzme ve bölgeyi uyuşturma özelliği Hametan kremde yoktur. Zaten Hametan kremin kullanma talimatında basura iyi geldiği yönünde bir bilgi bulunmamaktadır.

Hametan krem basura kullanılsa ne olur ?

Hametan krem bir deri kremidir. Deriyi onarır ve iyileştirir. Basur hastalığı ise damar ile ilgilidir. Basur hastalığını tedavi etmek için toplar damarı büzmek ve içerisindeki pıhtıyı çözmek-kurutmak gerekir. Hametan kremde bu tür özellikler olmadığından basur bölgesine Hametan sürdüğünüzde işe yaramayacaktır.