Madecassol krem, hücre yenileyici ve doku onarıcı özellikte bir kremdir. Bu nedenle ciltte oluşan çatlak, yara, yanık gibi bir çok deri problemi için kullanılmaktadır.

Geniş amaçlı kullanımı olduğundan Madecassol krem basura iyi gelir mi şeklinde sorular gelmektedir. Öncelikle Madecassol krem nelere iyi gelir, ne tür durumlar için kullanılır açıklayalım.

Madecassol krem nedir ne işe yarar ?

Madecassol krem Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.’nin ruhsatı altında üretilmektedir.Etkin maddesi Centella asiatica’nın titre edilmiş ekstresidir.

Latince olarak Centella asiatica adıyla bilinen bitki Hindistan ve diğer güney asya ülkelerinde sulak alanlarında yetişen Gotu Kola bitkisidir.

Bu bitkinin özü ciltteki tahrişleri yatıştırıcı, hücre yenileyici, cildi gençleştirici özelliklere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle de bir çok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır.

Madecassol kremin formülü oldukça basittir. Gotu Kola bitkisinin özü glikol stearat, propilen glikol, sıvı parafin kalın, terpen içermeyen ıtır yağı, terpen içermeyen lavanta yağı, saf su gibi maddelerle formülüze edilerek krem haline getirilmiştir.

İşlevi hücre yenilenmesini hızlandırmak olduğu için kesiğe de iyi gelir, yanığa da iyi gelir, neredeyse her türlü cilt hasarında iyileştirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple hanımlar Madecassol kremi bir çok cilt sorunu için kullanmaktadır.

Madecassol krem basura iyi gelir mi

Madecassol krem aşağıdaki cilt sorunlarında etkilidir:

  • Ciltte yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar,
  • Bölgesel deri ülserleri,
  • Uzun süredir yatan hastalarda oluşan yatak yaraları,
  • Emzirme kaynaklı meme başı çatlakları,
  • Sünnet operasyonu sonrasında derinin iyileştirilmesi,
  • Normal doğum esnasında meydana gelen genital bölge yırtılmaları,
  • Sezayen yarasının iyileştirilmesi,
  • Radyasyon tedavisi kaynaklı cilt hasarları,

Bunlara ilave olarak ciltte meydana gelen ufak çatlak ve kesiklere, soğuk ısırmasına da iyi gelmektedir.

Madecassol kremin kullanma talimatında basur ile ilgili bir kullanıma yer verilmemiştir.

Madecassol krem basura iyi gelir mi ?

Biz halk olarak bir şeye iyi geldiğini düşündüğümüz bir kremin kullanım amacını genişletme eğilimindeyiz. Örneğin Madecassol kremin hücre yenileyici özelliği olması nedeniyle ve yeni hücrelerin eskilerine göre daha açık renkte olması nedeniyle bu kremi koltuk altı veya genital bölge kararmaları için kullananlar vardır.

Veya bebeği için kullandığı pişik kremini cilt bakımında kullananlar vardır.

Basur hastalığı ciltte hasar bıraktığı için Madecassol kremi basur için de kullananlar vardır. Madecassol krem basur bölgesindeki tahriş olan deriyi onarmakta, ayrıca tahrişi azaltmaktadır.

Bununla birlikte basur hastalığı için Madecassol krem yeterli midir derseniz, yeterli değildir. Zaten Madecassol kremin kullanma talimatında basur hastalığına iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Basur için kullanılacak krem nasıl bir özellikte olmalı ?

Basur toplardamarın şişmesi ile oluştuğu için bazı basur kremleri damar ve doku büzücü özelliktedir. Bu tür kremler basur memesinin ebatlarını küçülterek ağrı ve tahrişi de azaltırlar.

Ancak basur hastalığında sadece toplardamarı büzmek yeterli değildir. Damarın içerisindeki iltihabı kurutmak ve enflamasyonu önlemek de gerekir. Bazı basur kremleri de bu amaçla üretilmektedir.

Bazı basur kremleri ise uyuşturma ve kayganlık sağlar. Bu sayede şikayetler önemli derecede azalmaktadır.

Ayrıca yıpranan basur bölgesini mikroplardan arındırmak ve tahrişi de azaltmak gerekir. Bazı basur kremleri bu işe yarar.

Tüm bunları kendi bünyesinde toplayan tek bir basur kremi bulunmamaktadır. Doktor hastalığın durumuna göre en uygun basur kremini reçete edecektir.

Basur hastalığında Madecassol krem hangi durumlarda kullanılır ?

Basur kremlerine ilave olarak basurlu dokunun daha hızlı iyileşmesi için Madecassol krem kullanabilirsiniz. Veya basur ameliyatı sonrasında yaranın hızlı iyileşmesi için kullanabilirsiniz.

Basur hastalığı sadece krem ile tedavi edilebilir mi ?

Basur hastalığında basur kremi kullanımı tedavinin bir parçasını oluşturur. Ancak basur kremleri bazen yeterli tedaviyi sağlamayabilir veya hastalığın ilerlemesinin önüne geçemeyebilir.

Basur tedavisinin çok ayaklı bir tedavi olduğunu belirtmek gerekir.

Öncelikle basur şikayetlerini artıran kronik kabızlık, uzun süreli oturarak çalışma (şöförler, veznedarlar ne yapacak ?) gibi tetikleyici faktörlere bir çare bulmak gerekir.

Eğer hastalık sürekli ilerleme eğilimde ise değişik tıbbi seçenekleri değerlendirmek gerekir.

Basurlu dokunun kaynağı anüsün içerisinde olduğu için bazen krem yeterli olmayabilir, fitil seçeneklerini de değerlendirmek gerekir.