Basur hastalığı ağrılı ve devamlılığı olan bir rahatsızlıktır. Viks krem ferahlatıcı özelliği ile bilinmektedir. Bu nedenle basur illetini uzun süredir çekenlerin aklına Vicks krem basura iyi gelir mi sorusu geliyor.

Aslında hasta doktora gitse doktor hastalığı için en uygun tıbbi tedavi seçeneklerini önerecek, gerekirse basur kremi reçete edecektir. Ancak rahatsızlığın mahrem bir bölgede olması ve hastane işlemlerinin tek bir muayene ile bitmemesi gibi gerekçelerle maalesef hastalar doktora gitmekten çekinmektedir.

Vicks krem basura iyi gelir mi ?

Bu soruya cevap vermeden önce Viks krem neye iyi gelir, basur için nasıl bir krem gerekli hususlarını açıklamak gerekmektedir.

Viks krem ne amaçla kullanılır ?

İlacın tam adı VICKS VAPORUB buharlaşan merhemdir. Deriye haricen sürülerek veya buharı solunarak kullanılır. İçerisinde bulunan etken maddeler şunlardır:

38 gramlık VICKS VAPORUB buharlaşan merhemde;

  • Mentol 1.045 g
  • Kafur 1.900 g
  • Okaliptüs yağı 0.570 g
  • Terebentin yağı 1.900 g
  • Timol 0.095 g

Ayrıca yardımcı maddeler olarak vazelin ve sedir ağacı yaprağı yağı bulunmaktadır.

Viks’in başlıca kullanım alanı soğuk algınlığıdır. Solunum yollarında sorun olan kişide öksürük, balgam, nezle, ses kısıklığı ve balgam gibi şikayetler görülmesi halinde kullanılır.

Vicks krem basura iyi gelir mi

Kullanımı iki şekildedir:

Birinci yol göğüs, boğaz ve sırt bölgesine deriye masaj yapılarak uygulanmasıdır.12 yaş üzerindeki kişilerde günde 2-4 defa 2-3 çay kaşığı miktarınca Viks krem bu bölgelere sürülür ve bol kıyafetler giyilir. 12 yaş altına daha düşük doz uygulanır.

İkinci yol Viks kremin soluma yoluyla kullanılmasıdır. Yarım litre su ısıtılır. (Kaynama noktasına gelmemeli, ılıktan biraz sıcak olmalı)

Bu suya 1-2 çay kaşığı miktarı Viks krem eklenir. Suyun sıcaklığı ve buharlaşması ile birlikte sudaki Viks krem buharlaşacaktır. 10-15 dakika bu buhar solunur.

Vicks krem basura iyi gelir mi

Viks ile tedavi süresi 3-5 gündür. Bu sürede rahatsızlık giderilmezse doktora başvurulmalıdır.

Bu bilgiler Viks kremin kullanma talimatından alınmıştır. Viks krem soğuk algınlığı hastalarına rahatlatıcı etki yapar, bazı şikayetleri azaltır, bundan başka bir faydası veya kullanım amacı bulunmamaktadır.

Maalesef halk arasında Viks krem başka amaçlarla ve başka şekillerle de kullanılmaktadır. Ayrıca bazı internet sitelerinde Viks kremin kullanım alanları ile ilgili olarak kullanım talimatında yer almayan bilgilere (sivilceye, çatlağa, kepeğe iyi gelmesi vs.) de rastlanmaktadır.

İnsanların Viks kremi basur için kullanmasının sebebi Viks kremin rahatlatıcı etkisidir. İçerdiği mentol ve çeşitli yağlar nedeniyle basur bölgesine sürüldüğünde geçici bir rahatlama hissi oluşmaktadır.

Basur için ne tür bir krem gerekir ?

Basur memesi oldukça acı verir. Bu acının dindirilmesi, rahatlama sağlanması elbette önemlidir. Ancak basur memesi içerisinde biriken iltihabın kurutulması, dokunun büzülüp basur memesinin küçülmesi, acının daha az hissedilmesi için bölgenin uyuşturulması ayrıca yıpranan dokuda mikrop birikmemesi gibi hususlar basur hastalığının tedavisinde daha önemlidir.

Basur kremleri bu amaçlara yönelik olarak üretilmektedir. Basur için Viks krem kullanılırsa geçici ve kısmi bir ferahlama olacak, kremin etkisi geçince aynı şikayetler devam edilecektir.

Eczaneden basur kremi almak için doktor reçetesine gerek yoktur. (Basur hastalığında öncelikle doktora başvurmanızı öneririz) Dolayısıyla eczaneden basura iyi gelen bir basur kremi satın alıp kullanabilirsiniz.