Fucidin krem içerdiği fusidik asit etken maddesi sayesinde bakteri kaynaklı deri hastalıklarını tedavi etmektedir. Peki Fucidin basura iyi gelir mi ?

Basur hastalığında basur dokusunun mikrop kapmaması önem arz etmektedir. Basurlu bölgenin enfekte olması zaten ağrılı seyreden bu hastalığın, hastaya daha da fazla acı vermesine sebep olabilecektir.

Basur hastalığında tedavi seçeneklerini genel olarak üçe ayırabiliriz.

 1. Önleyici ve koruyucu tedavi
 2. Semptomatik tedavi
 3. Kesin tedavi

Basur sessiz ve derinden ilerleyen bir hastalıktır. Oluşum yeri rektum olması nedeniyle hastalar eğer bu hastalık hakkında yeterli bilgi sahibi değillerse fark edilmesi zaman almaktadır.

Kalın bağırsağın son bölümüne rektum denilmektedir. Son olarak rektum bölgesinden geçen sindirim artıkları (gaita) anüsten dışarı atılmaktadır.

Dışkılama işlemini başarıyla gerçekleşmesini sağlayan kaslar makat gölgesini kontrol eden kaslardır. Bu kaslardaki sistematik zorlanma bölgeye olan kan talebini artırmakta ve buna bağlı olarak da anüse yakın kısımdaki toplardamarların genişlemesine yol açmaktadır.

Toplardamarların genişlemesi onları inflamasyon ve iltihaba yatkın hale getirmekte, toplardamar içinde iltihap ve pıhtı birikmesi ise basur adı verilen hastalığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Basura sebep olan olaylar silsilesi makatın iç tarafında cereyan ettiğinden maalesef hastalar basur hastalığını genellikle ancak şikayetler ortaya çıktıktan sonra fark edebilmektedirler.

Bu nedenle basur hastalığı sinsi bir hastalıktır. Aynı zamanda yaşa bağlı olarak ilerleme eğilimindedir. Özellikle 40’lı yaşlarda görülmeyen başlanan basur şikayetleri 50’li ve 60’lı yaşlarda hastanın yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

Kadınlarda basur ise genellikle hamilelik veya aşırı kilo kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Basur tanısı konulduğunda, hastalık henüz başlangıç aşamasında ise önleyici ve koruyu tedavi uygulanır. Ziyaretçilerimiz zaten başlamış bir hastalıkta neyin önlenmesi gerektiğini merak edebilirler.

Basur hastalığında önlenmesi gereken en önemli husus iç kısımda genişleyen toplardamarın daha da şişip anüsten dışarı sarkmasıdır. Eğer bu durum gerçekleşirse hastalar basurun gerçek ve acılı yüzünü görmektedirler.

Önleyici ve koruyucu tedavinin esası basuru tetikleyen unsurlardan uzak durmaktır. Peki basuru neler tetikler ?

 • Fazla kilo
 • Uzun süre oturmak
 • Kabızlık

Fazla kilolar ve uzun süre oturmak vücuttaki kan dolaşımını sekteye uğratan unsurlardır. Aşağıdaki kanın yukarı çıkmakta zorlanması toplardamarlarda varisleşme sorununa yol açmaktadır.

Normalde toplardamarlarda kanın aşağı yönlü hareketini engelleyen bir mekanizma vardır. Bu mekanizma sayesinde kan yer çekiminin aksine doğru sorunsuzca ilerler. Fakat yaşın ilerlemesi ve kilo alımı gibi nedenlerle bu mekanizmanın etkinliği azalır. Basurun yaşla ilerlemesinin nedenlerinden biri budur.

Ağır kaldırma, uzun süreli oturma ve hareketsizlik gibi faktörler de makat kasları üzerinde baskı yaratır ve kanın basur bölgesinde toplanmasına neden olur.

Basur hastalığı şikayetlere neden olmaya başlamış ise örneğin ağrı ve kanama oluyorsa bu şikayetleri gidermek için de ilaçlar kullanılır. Semptomatik tedavinin en etkili silahları basur kremleridir. Basur kremleri hem basur acısını azaltır hem de basur dokusunu küçültür.

Ancak basur kremleri kesin tedavi elemanları değildirler. Hastanın bazı sıkıntılarını giderirler ancak bazen hastalığın kötü gidişatına engel olmazlar.

Basur hastalığının kesin tedavisi için cerrahi müdahaleden lazer tedavisine, lastik band ligasyonu tedavisinden skloterapiye kadar bir çok seçenek bulunmaktadır.

Fucidin basura iyi gelir mi ?

Fucidin basur hastalığını tedavide yetersiz kalacak bir kremdir. Kaldı ki bazen basur kremleri dahi yeterli tedavi seçeneği sunmazlar. Bununla birlikte basur bölgesinin mikrop kapmamasını sağlamak da basur tedavisinin bir parçasıdır. Fucidin bu konuda basur tedavisine kısmi bir katkı sunabilmektedir. Ancak basur için üretilmiş özel basur kremleri varken Fucidin kremi tercih etmeye gerek yoktur.

Fucidin krem nelere iyi gelir ?

Fucidin krem bir antibiyotiktir. Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarında kullanılır. Basur hastalığında asıl enfeksiyon dışta olmayıp, damarın içerisindedir. Bu yüzden basura bir faydası olmaz.

 • İltihaplı egzama
 • İltihaplı sivilce
 • Sünnet derisinin iyileştirilmesi
 • Ter bezlerinin iltihaplanması
 • Kıl kökü iltihabı
 • Bulaşıcı deri hastalıkları

Gibi sorunlar için Fucidin krem kullanabilirsiniz. Kullanma talimatında basur için kullanılabileceği veya kullanılamayacağı yönünde bir bilgi bulunmamaktadır.