Travazol krem hemoroide iyi gelir mi sorusuna cevap vermeden önce Travazol krem nedir ve hemoroid nedir sorularını cevaplayalım.

Travazol krem nedir ?

Travazol krem izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat etken maddelerini içeren bir mantar kremidir. El, ayak ve kasık bölgelerinde oluşan mantar ve mantar benzeri mikroorganizmaları (küf, maya vs) tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca mantar ve mikroorganizma kaynaklı alerji ve kaşıntı şikayetlerine de iyi gelir.

Travazol krem ekzama ve iltihap ile birlikte seyreden deri yüzeyinde oluşan mantar hastalığına karşı oldukça başarılıdır. Ancak uzun süre kullanıldığında derideki mantar kültürü bu kreme karşı bağışıklık ve direnç geliştirmeye başlar. Bu takdirde etken maddesi farklı olan başka bir mantar kremi kullanmak gerekir.

Travazol kremi kullanırken bölgenin temizliği ve çamaşırların temizliği tedavinin başarısı açısından önem taşımaktadır.

Mantar enfeksiyonunun yeniden tekrarlamaması için kıyafetlerin günlük olarak değiştirilmesi ve pamuklu kıyafetler tercih edilmesi gerekmektedir.

Mantar bölgesi geniş bir alan ise ve Travazol krem 4 haftadan uzun süre kullanılırsa,  kremin yan etkileri belirgin bir şekilde görülebilmektedir. İlacın bazı yan etkileri şunlardır:

  • Derinin incelmesi,
  • Kılcal damarların genişlemesi,
  • Deride sivilcemsi oluşumlar,
  • Alerjik kontektt dermatit.

Hemoroid nedir ?

Makat bölgesinde dışkı kontrolüne yardımcı olmak üzere yastıklar bulunur. Bunlar şiştiklerinde ve iltihaplandıklarında hemoroid hastalığına dönüşür. Burada iltihaplanıp şişen ana unsur yastık dokusunun içerisinde yer alan toplardamarlardır.

Hemoroid hastalığının iltihabın oluş yerine göre iç ve dış olarak iki türü bulunmaktadır. Dış hemoroidin iyileşmesi daha kısa sürmektedir.

İç hemoroid ise daha inatçı ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Hemoroid hastalarının %40’ı herhangi bir şikayet yaşamazlar, yani kendilerinde hemoroid hastalığı olduğunun farkına varmazlar.

Hemoroid hastalığının ilk belirtileri, dışkılamadan sonra kan gelmesi, makatta şişlik ve ağrı olması şeklindedir. Hemoroid tanısının konulabilmesi için kolonoskopi veya sigmoidoskopi gibi yöntemler uygulanır.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır ?

Hemoroid hastalığı fazla ilerlememişse, lifli gıda alımı, bol su içilmesi, daha fazla fiziksel aktivite, hemoroid bölgesine şikayetleri gidermek üzere basur kremleri sürülmesi, fazla kiloların verilmesi hemoroid tedavisi için yeterli olmaktadır.

Hemoroid hastalığı ilerlemişse lastik bant ligasyonu, skleroterapi ve koterizasyon gibi yöntemler uygulanmakta, hastalık çok ilerlemişse cerrahi operasyona gerek duyulmaktadır.

Travazol krem hemoroide iyi gelir mi ?

Travazol krem bir mantar kremidir ve hemoroid hastalığı mantar kaynaklı bir rahatsızlık olmadığından bu krem hemoroidi tedavi etmez. Ancak bölgeyi mantar benzeri küf ve mikroorganizmalardan koruması sebebiyle kısmi bir fayda sağlayabilir.

Öte yandan hemoroid hastalığı ile birlikte hastada mantar hastalığı da olma ihtimali vardır veya hemoroid tedavisi için düzenli uygulanan oturma banyosu uygulamalarının mantarı tetikleme ihtimali vardır.

Ayrıca kendinden hemoroid olduğunu düşünen kişiler yanılıyor da olabilirler. Hemoroid hastalığı insanların %50-60’ın da yani yaygın bir şekilde görülmekle birlikte kesin tanı konulmadıkça makattaki ağrı ve kaşıntının hemoroide bağlı olduğu söylenemez.

Mantar hastalığının makat ve genital bölgede  görülmesi de yaygın bir durumdur ve eğer öyle ise Travazol krem fayda edecektir.

Ancak hastada hemoroid hastalığı olduğu kesin ise Travazol krem yerine bir basur kremi kullanılması gerekmektedir.

Hamilelikte yaşanan hemoroid şikayetleri için gelişigüzel basur kremi kullanmak uygun olmayabilir. Bazı basur kremleri hamilelikte kullanmak için pek uygun değildir.

Hemoroid için kullanılmış ilk ilaç

Hemoroid ile ilgili bilinen ilk yazılı belge MÖ 1700’lü yıllarda Mısır’da yazılmış bir papirüstür. Bu papirüste hemoroid tedavisi için şu reçete verilmektedir:

Hemoroid hastasına merhem vermelisiniz. Şu şekilde hazırlanır: Akasya yaprakları öğütülür, titre edilir ve pişirilir. İnce ketenden bir şeride sürülür ve hemoroide bastırılır.

Hipokrat ise günümüzde yapılan Lastik bant ligasyonuna benzer bir tedaviyi önermektedir. (MÖ 460)