Trosyd krem (asıl ismi ile Dermo-Trosyd) bazı mantar ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Bazı hastalar bu kremin basur hastalığı için de kullanılıp kullanılamayacağını merak etmektedirler.

Makat bölgesi bir çok konuda hassas bir bölgedir. Bölgenin özelliği nedeniyle mantar ve bakteri enfeksiyonları bu bölgede kolaylıkla meydana gelmektedir. Basur da bir makat bölgesi hastalığıdır.

Dermo-Trosyd nedir ne işe yarar ?

Dermo-Trosyd tiokonazol etken maddesine sahip bir mantar kremidir. Ancak sadece mantarlara değil dermatofit ve mayaların sebep olduğu deri enfeksiyonlarına, Candida’ya bağlı pişiklere, duyarlı gram pozitif bakterilerin enfeksiyonlara ve Tinea pedis, tinea kruris, tinea korporis, tinea versicolor ve tinea unguium gibi enfeksiyonlara karşı da Dermo-Trosyd kullanılmaktadır.

Dermo-Trosyd nasıl kullanılır ?

Dermo-Trosyd krem sorunun şiddetine göre günde bir veya iki kere kullanılır. Günde bir kere kullanılacaksa sabah, iki kere kullanılacaksa sabah ve akşam kullanılır. Sorunlu deriye masaj yapar gibi sürülür. Krem deriye yedirilinceye kadar sürülür.

Genellikle 7 günlük bir tedavi yeterli olmakla birlikte bazı zor vakalarda tedavi süresi 6 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Dermo-Trosyd hakkında uyarılar

Dermo-Trosyd krem göze değdirilmemelidir. Eğer Candida için kullanılacaksa dozajını doktorun ayarlaması gerekir. Gebelik kategorisi C olup hamile kişilerde bu ilaçla ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır. Emziren anneler bu kremi kullanacaklarsa emzirmeyi bu ilacı kullanırken bırakmaları iyi olur.

Dermo-Trosyd ilk kullanımda deride irritasyon yapabilir. Eğer deride fazlaca bir reaksiyon olursa ilaç kesilmelidir. Uzun süreli kullanımda toksik etkiler görülebilir.

Dermo-Trosyd krem basura iyi gelir mi ?

Dermo-Trosyd krem mantar ve bakteri öldürücü bir kremdir. Basur ise bunlara bağlı gelişen bir hastalık değildir. Dolayısıyla Dermo-Trosyd krem basuru geçirmez.

Bununla birlikte bazı kişilerde basur hastalığı ile birlikte mantar, bakteri veya bazı mikroorganizmaların yol açtığı sorunlar da görülebilmektedir.

Bazı kişiler makattaki kaşıntı için doktora gitmedikleri için bu kaşıntı ve tahrişin sebebi basur mudur, mantar mıdır veya başka bir hastalık mıdır bunu bilememktedirler.

Basur hastalığında bölge daha hassaslaşmakta ve dikkat edilmezse bu hastalığa ilave olarak mantar hastalıkları da çıkabilmektedir. Bu tür sorunlar için Dermo-Trosyd krem kullanabilirsiniz fakat Dermo-Trosyd  kremin basura bir faydası olmadığını bilmelisiniz.

Basur nedir nasıl geçer ?

Basurun oluşum nedeni makat bölgesinde kan birikmesi yaşanmasıdır. Buna da birkaç şey sebep olur:

Kronik olarak kabızlık yaşıyorsunuzdur. Bu makat kaslarının kan talebini artırır ve damarların genişlemesine yol açar. Genişleyen damarda iltihap birikir ve basur olarak karşımıza çıkar.

Uzun süreli ayakta durmayı, ağır kaldırmayı veya oturmayı gerektiren bir iş yapıyorsanız da makat kasları fazla çalışır ve aynı kronik kabızlıktaki gibi basur hastalığı tetiklenir.

Ata binmek veya uzun yol şoförlüğü gibi uğraşlar, bilgisayar başında fazla vakit geçirmek de basur hastalığına zemin hazırlamaktır.

Basur hastalığının bazı tıbbi çözümleri vardır. Makalemizin sonunda yer alan bağlantılardan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Basur şikayetlerini hafifletmek istiyorsanız basur kremi kullanmalı ve günde iki kez oturma banyosu uygulamalısınız.

Kabızlık veya kilo problemleriniz varsa bunları halletmelisiniz. Aksi halde basur hastalığı hep kötüye giden bir hastalıktır.

Kadınların hamilelikte yaşadığı basur şikayetleri ise genellikle geçicidir ve doğumdan sonra sona erer. Bununla birlikte dikkat edilmezse kalıcı hale de gelebilmektedir.