Basur hastalığının semptomatik tedavisinde basur kremlerinin önemi büyüktür. Bu makalede Hamazinc krem basura iyi gelir mi sorusuna cevap verilecektir.

Öncelikle basur hastalığını tanıyalım:

Basur hastalığı oldukça yaygın görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, çoğu hasta bu hastalık hakkında yeterli bilgiye sahiptir. Bazı hastalar basur olduğunun farkında bile değildir.

Araştırmalar her iki kişiden birinin hayatının en az bir döneminde basur ile tanıştığını ve bazı şikayetler yaşadığını göstermektir. Yani insanların yaklaşık yarısı bu illetle az veya çok tanışmıştır.

Basur hastalığı ile ilgili insanların yetersiz veya yanlış bilgiye sahip olmalarının malum sebepleri vardır.

  • Birincisi bu hastalık doktora bile göstermeye çekindiğimiz yerde oluşmaktadır.
  • İkincisi basur hastalığının devamlılık arz eden bir rahatsızlık olması ve hastaların malum bölgesini her seferinde birilerine göstermek ve temasa maruz kalmaktan çekinmektedir.

Bu nedenlerle hastaların bir çoğu doktora gitmek yerine şikayetlerini geçici olarak geçirecek şifalı otlar veya eczaneden reçetesiz olarak temin edilebilecek ağrı kesici kremlere müracaat etmektedir.

Basur hastalığı ile ilgili yanlış bilinen hususlardan en önemlisi basur memesi denilen ve oldukça acı veren şişliğin içi iltihaplı bir deri dokusu olmayıp gereğinden fazla genişlemiş bir damar olmasıdır.

Basur memesinin aslında bir damar olması, tedavide deri kremlerinin bir işe yaramayacağı anlamına gelmektedir.

Basur hastalığı ile ilgili diğer bir yanlış bilgi ise basur memesinin ot ile veya krem ile tamamen tedavi edileceğinin zannedilmesidir. Bitkisel tedavi ve basur kremleri basur şikayetlerini gidermede etkili olsalar dahi çoğu kez bu hastalığı tedavi etmede, ilerlemesini önlemede yeterli olmazlar.

Kesin tedavi için yaşam tarzı ve beslenme tarzında değişikliğe gidilmesinin yanı sıra ameliyatlı veya ameliyatsız tıbbi tedavi seçeneklerinin uygulanması gerekir.

Bkz. Basura doktor nasıl bakar ?

Basur nedir, neden oluşur, nasıl tedavi edilir ?

Bilindiği üzere kasların fazla kullanılması kasları geliştirir. Aynı şekilde fazla kullanılan kaslarla ilgili damarlarda genişlemek zorunda kalır. Çünkü fazla enerji gereksinimi daha fazla kan, bu da daha geniş damar demektir.

Makat kaslarını zorlayan her unsur makat bölgesi toplar damarlarının genişlemesine yol açmaktadır. Mesela kronik kabızlık bunlardan biridir. Dışkı atılımının zor olması makat kaslarını her seferinde zorlamakta ve bölgeye olan kan talebini artırmak suretiyle toplardamarları genişletmektedir.

Fazla kiloya sahip olmak (hamilelik dahil), ağır kaldırmak, uzun süre oturmak (vücudumuzu malum bölge taşımak zorunda kalıyor), ata binmek, uzun yol şoförlüğü gibi uğraşlar basur hastalığına zemin hazırlamaktadır.

Anüsün birkaç santimetre içerisinde yer alan dokudaki toplardamarlar yukarıda sayılan sebeplerle genişleyince en geniş yerinden bombe yapmakta ve zamanla içi iltihap dolmaktadır.

Bombeleşmiş damar zamanda daha da genişlediği için içinde bulunduğu dokudan taşmakta ve önce dışkı kanalına taşmakta, daha ileri evrede ise anüsten dışarı çıkacak derece aşağı sarmaktadır.

Basur hastalığının başlangıç evresinde sadece bir rahatsızlık hissi ve hafif bir ağrı olurken daha sonra kanama ve daha şiddetli ağrılar başlar. Basur memesi anüse kadar sarktığında ise şikayetler olmaktadır.

Basur hastalığının tedavisi çok yönlüdür. Öncelikle eğer beslenmede hata yapılıyor ise bu düzeltilmelidir. Kabızlık bu hastalığın düşmanıdır. Kabız olmamaya dikkat edilmeli, bunun için lif açısından zengin sebze ve meyvelerle beslenmeli, bol su içilmeli ve bol hareket edilmelidir.

Bunlar yeterli gelmezse doktor dışkı yumuşatıcı ilaçlar reçete edecektir.

Basur ağrı yapmaya başladığı evrede aynı zamanda tahriş ve kaşıntıya da sebep olur. Bu evrede ise basur kremleri ve fitiller devreye girmektedir. Basur kremleri ve fitiller kayganlık sağlayarak tahrişi azalttığı gibi ağrı kesici ve iltihap kurutucu özellikleri de vardır.

Fakat semptomatik tedavi yani sadece şikayetleri önlemeye yönelik tedavi basur hastalığının ilerlemesini durdurmaz. Bunun için basura neden olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin hayatını veznedarlık ile kazanan veya uzun yol şoförlüğü yapan bir kişi bu mesleği bırakmadıkça basurdan kurtulması çok zordur.

Basur hastaları genellikle en son evrede, yani basur ağrıları dayanılmaz hale geldiğinde doktora müracaat etmektedirler. Basurun son çaresi basur memesini cerrahi yolla kesmektir. Bu işlem basur hastalığının tekrarlamasına mani olamadığı gibi ameliyat sonrası epey sıkıntılı geçmektedir.

Halbuki hastalar son evreye ulaşmadan doktora gitseler, bant ligasyonu, skleroterapi ve hemoroidal arter embolizasyonu gibi daha kolay çözümler olduğunu öğreneceklerdir.

Hamazinc krem basura iyi gelir mi?

Hamazinc krem hamamelis virginiana distilatı ve çinko oksit içeren bir deri kremidir. Doku büzücü, deri onarıcı, kanamayı durdurucu ve iltihap giderici özellikleri bulunmaktadır.

Hamazinc krem, pişik (mantar enfeksiyonu kaynaklı ve normal pişikler), güneş yanıkları, deride, kesik, çizik, çatlak (meme başı ve karın çatlakları dahil), cilt harabiyeti, şeker yaraları gibi bir çok deri sorununda kullanılan ve kendi alanında oldukça başarılı olan bir kremdir.

Basur için kullanılması durumunda kısmı bir fayda sağlayacaktır. Tahriş olan, kanama yapan, iltihaplı basur memesindeki şikayetleri kısmen azaltacaktır.

Ancak yukarıda belirtildiği üzere basur memesi bir deri dokusu değildir ve Hamazinc krem de bir basur kremi değildir. Hamazinc kremin kullanma talimatında basura iyi geldiği veya basur için de kullanılabileceği yönünde bir bilgi yoktur.

Dolayısıyla basur hastalığı için özel olarak üretilmiş basur kremleri varken Hamazinc kremin tercih edilmesine gerek yoktur.