Basura iyi geldiği söylenen bitkilerden biri de ısırgan otudur. Google’a ısırgan otu basura iyi gelir mi şeklinde yazdığınızda neredeyse birbirinin aynısı ifadelerle karşılaşacaksınız.

İnternet sitelerinde ısırgan otunun basura iyi geldiğinden bahsedilmekle birlikle ısırgan otunun basurun hangi şikayetine iyi geldiği (kaşıntıyı mı alıyor, ağrıyı mı geçiriyor, yoksa basur memesini mi küçültüyor) ve ne derece etkili olduğu (mesela basur kreminden daha mı etkilidir?) hakkında detaylı bir bilgiye rastlanılmamaktadır.

Bu makalede ısırgan otunun basur hastalığı için ne tür bir faydası olduğu ve ne derece etkili olduğu konusunda bilgiler verilecektir.

Isırgan otu basura iyi gelir mi ?

Isırgan otu basur hastalığının bitkisel tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin birçok faydası olmakla birlikte basur hastalığına iki açıdan faydası bulunmaktadır.

Birincisi; ısırgan otu anti inflamatuar özelliktedir. Yani inflamasyona karşı etkilidir. İnflamasyon vücudun, herhangi bir zarar gördüğünde verdiği yanıttır.

Basur hastalığı genellikle inflamasyonla birlikte seyreder. Genişleyen toplardamarda pıhtı ve iltihap birikir, vücut buna inflamasyon şeklinde cevap verir ve hasta ağrılı ve şişmiş bir basur memesi ile karşı karşıya kalır.

Basur memesindeki inflamasyon azalınca şişlik ve ağrı gibi şikayetler de azalacaktır. Isırgan otu basur memesine uygulanınca yatıştırıcı etki yapmakta, ağrıyı ve ödemi azaltmaktadır.

İkincisi; ısırgan otu kanama önleyicidir. Basur hastalığında kanama şikayetleri de görülür ve gerek çamaşırı kirletmesi, gerekse yaranın acı vermesi nedeniyle hastaya sıkıntı verir. Isırgan otu basur kanamalarını azaltarak hastayı rahatlatır.

İlgili yazı: Basura doktor nasıl bakar?

Isırgan otu basur hastalığında ne kadar etkili ?

Hastaların merak ettiği soru şudur:

Isırgan otu basurda ne kadar etkili, şikayetlerimi ne kadar geçirir, basur kremlerinden daha etkili mi ?

Basur için ısırgan otu lapası kullanırsanız bir miktar fayda görmeniz olasıdır, şikayetlerinizde bir miktar gerileme görülecektir ancak ısırgan otu tek başına basur hastalığını tedavi etmede yeterli olmayacaktır.

Basur hastalığı bir çok farklı sebepten beslenir ve bitkisel tedavi sadece şikayetleri biraz azaltır. Bu hastalıktan tamamen kurtulmak için skleroterapi, lastik bant ligasyonu gibi ameliyatsız tedavi seçenekleri veya ameliyatla basur memesinin alınması gibi yöntemlere ihtiyacınız olacaktır.

Isırgan otu ile basur kremleri kıyaslanınca basur kremlerinin etkileri daha ağır basmaktadır. Çünkü basur kremlerinde antiinflamatuar içeriğin yanında ağrı kesici, kayganlaştırıcı etkili maddeler de bulunmaktadır.

Diğer bir konu da basur memesinin kökünün anüs içerisinde olmasıdır. Isırgan otu lapası içeriye kadar ulaşmayacağı için fitil formunda ilaçlar daha faydalı olmaktadır. (Basur kremlerinin fitil formları)

Basur için ısırgan otu nasıl kullanılır ?

Bir avuç kurutulmuş ısırgan otunu (3-4 yemek kaşı kadar) bir su bardağı suda 5-6 dakika haşladıktan sonra ılımaya bırakınız. Ilıyınca ısırgan otu lapasını tülbentle sarıp basur memesinde 15-20 dakika bekletilir.