At kestanesi kremi basura iyi gelir mi , nasıl kullanılır, ne kadar faydası olur, basur için at kestanesi kremine alternatif olarak hangi kremler ve tedavi metotları kullanılır ?

At kestanesine halk arasında eşek kestanesi de denilmektedir. Normal kestaneye çok benzeyen ama yenmeyen bir kestane türüdür.

Normal kestane çiğ de yenir ve tadında hafif bir tatlılık olur. At kestanesi ise normal kestane kadar lezzetli olmadığı için ve yenildiğinde sağlığa zararlı olabileceği için meyve gibi tüketilmemektedir.

Bu nedenle parklarda veya ormanda rastladığımız at kestanesi ağaçlarının meyveleri yerlere dökülür, yenmediği için yerlerde çürür gider.

Son yıllarda kozmetik sektörü at kestanesinin bir çok faydasını keşfetmiş ve bu meyveyi bize , krem, balsam, yağ ve değişik şekillerde bizlere sunmuştur. Allah’ın yarattığı her şeyde insanoğlu için değişik bir fayda vardır. Yeter ki ilim ile keşfetmesini bilelim.

At kestanesi kremi basura iyi gelir mi ?

At kestanesi ekstresi içeren kremler damar sağlığını koruyucu ve iltihap önleyici etkiye sahiptirler, bu nedenle basur hastalığı için bir miktar faydalıdır. Ancak at kestanesi kreminin faydalı etkisi gayet inatçı bir hastalık olan basuru tedavi etmede zayıf-yetersiz kalabilmektedir.

At kestanesi kremi ne işe yarar ?

Üretici firmalar at kestanesi özünü değişik formüllerde kullanarak farklı faydalar elde etmektedirler. Dolayısıyla her at kestanesi kremi basura iyi gelme açısından eşit faydaya sahip değildir.

At kestanesi kremi aşağıda yer alan şikayetler için kullanılmaktadır:

  • Kronik venöz yetmezlik şikayetlerine iyi gelir. (Ödem ve bacak şişmesi, bacaklardaki ağrı, kramp, kaşıntı, güçsüzlük, varis şikayetlerini geçirir)
  • Varisin her türlüsüne iyi gelir. (Bacaklarda veya başka yerde olan genişlemiş toplardamar kaynaklı şikayetleri azaltır)
  • Güçlü Anti inflamatuvar etkiye sahiptir.
  • Basur şikayetlerini azaltır.
  • Antioksidan özellikleri bulunmaktadır.
  • Kanserle savaşır.
  • Kısırlığı engelleyici özelliği bulunmaktadır.

At kestanesi kremi basura ne kadar fayda eder ?

At kestanesi özünde aescin maddesi (yüzde 16-20) bulunmaktadır. Bu madde damar sağlığını koruyan, iltihabı önleyen bir maddedir. Bu özellikleri itibariyle basur hastalığında at kestanesi özünden imal edilen kremlerin olumlu özellikleri bulunmaktadır.

Basur hastalığı esasen bir damar hastalığıdır. Basur hastalığının oluşumu bacaklardaki varis oluşumu ile benzerlik taşımaktadır.

Yaşın ilerlemesi, kilonun artması (hamilelik nedeniyle de basur görülmektedir), uzun süre oturmayı gerektiren bir mesleği yapmak, kronik kabızlık, yoğun işlenmiş gıda tüketimi, ağır kaldırmayı gerektiren işler yapmak gibi unsurlar kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırmakta, buna bağlı olarak anüsü kontrol eden bölgedeki toplardamarlarda kan birikmesine ve toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır.

Toplardamarda kirli kanın göllenmesi ise iltihap birikmesine ve inflamasyona yol açmaktadır. Basur memesi dediğimiz şey aslında makattaki toplardamarda kan birikmesi ve inflamasyon sonucu oluşan şişmedir.

Basur memesi şiştikçe ağrı yapar. Ebatları artarsa da makatın içinden dışarı doğru sarkarak tromboze olur.

Basur memesine at kestanesi kremi ile masaj yapmak inflamasyonu ve ağrıyı azaltmada fayda etse de yeterli olmayabilmektedir.

Basur hastalığında basur memesindeki inflamasyonu gidermek, acıyı azaltmak ve basur memesini küçültmek gibi etkileri olan basur kremleri at kestanesi kremine göre daha etkilidir. Ancak bazı durumlarda basur kremleri dahi çaresiz kalabilmektedir.

Eğer basur hastalığı basur kremleri ile tedavi edilemiyorsa skleroterapi veya lastik band ligasyonu gibi ameliyatsız basur tedavi seçenekleri değerlendirilir. Basur hastalığında son çare ise basur ameliyatıdır.

Basur hastalığında krem tedavisi nasıl uygulanır ?

Basur hastalığında klasik şikayetler, kanama, ağrı ve makat bölgesinde rahatsızlık hissidir.

Basur hastalığında krem tedavisi hiçbir evrede ana tedavi usulü değildir. Ancak şikayetleri azaltmada her evrede kremlerden yararlanılır.

Basur hastalığında hastaya oturma banyosu önerilir. Oturma banyosu ılık su doldurulmuş bir küvete 15-20 dakika oturmak suretiyle gerçekleştirilen bir işlemdir.

Ilık su makat kaslarını gevşeterek ağrıyı azaltır. Basur kremi de oturma banyosunun ardından sürülür.

Farmasi at kestanesi kremi basura iyi gelir mi ?

Farmasi, sağlık, kozmetik ve cilt bakımı konularında başarılı ürünleri bulunmaktadır. Farmasi’nin at kestanesi özü ile hazırlanmış iki adet balsamı bulunmaktadır. Bu balsamlar masaj yoluyla uygulanır ve varis ağrılarını geçirmede olumlu etkiye sahiptirler. Basurda da etkili olmakla birlikte basur kremi dururken Farmasi at kestanesi kullanmaya gerek yoktur. Yani daha etkili bir ilaç dururken (basur kremlerini eczaneden reçetesiz de satın alabilirsiniz) daha zayıf etkili bir ürünü kullanmak kulağa mantıklı gelmemektedir.

Basur olan kişilerin şikayetlerini kremlerle geçiştirmek yerine doktora gitmeleri daha uygun olur. Çünkü basur hastalığı gayet inatçı ve sürekli ilerleyen bir hastalıktır. Sivilce gibi krem sürünce geçen bir şey değildir.

At kestanesi yağı basura iyi gelir mi ?

At kestanesi özü, at kestanesi yağı olarak satılmakta olup içeriğinin yoğun olması nedeniyle balsam veya krem formlarından daha etkilidir. Bununla birlikte at kestanesi yağının bilinçsiz kullanımı makat bölgesinde alerji sorunlarına yol açabilmektedir.